Lampe Berger Paris

Lampe Berger
Kiedy pewnego zimowego wieczoru przybywający na uroczystą kolację goście przekroczyli próg domu francuskiego aptekarza Maurice’a Bergera, zachwycił ich unoszący się w powietrzu delikatny zapach perfum. Subtelny i świeży, wypełniał pomieszczenia ekskluzywnej rezydencji. Przyjaciele doktora Bergera jako pierwsi poznali jego sekret, ale już wkrótce o niezwykłej zapachowej lampie miał dowiedzieć się cały świat…

„Koronacja” zakończyła nasz konkurs „Podróż w krainę zapachów”

23 lipca rozpoczęliśmy nasz konkurs z Lampe Berger Paris, który trwał  cały miesiąc. Przez 30 dni prezentowaliśmy  każdego dnia 1 lampę zapachową, a zadaniem Państwa było nadanie jej nazwy. Najciekawsze propozycje nagrodziliśmy flakonem francuskiego olejku zapachowego. Jeśli chcesz zapoznać się z kompletną listą zwycięzców konkursu, KLIKNIJ TUTAJ. Dobra wiadomość dla wszystkich uczestników konkursu „Podróż w krainę zapachów”! Zwycięzcy naszego konkursu oprócz wygranej esencji mają prawo do 50% zniżki na dowolnie wybrany model lampy zapachowej, a wszyscy uczestnicy konkursu do 31 sierpnia 2013 mogą skorzystać z 20% rabatu na całą ofertę ( lampy i zapachy ) Lampe Berger Paris w autoryzowanych sklepach oraz w sklepie internetowym.

Historia niezwykłych lamp.

Maurice Berger pracował jako laborant w aptece Bailly przy rue de Rome w Paryżu i to właśnie tam, podczas rewolucji przemysłowej, w związku z obawami przed rosnącym zagrożeniem bakteriologicznym, rozpoczął swoje badania nad przyszłą lampą. Dodatkowym bodźcem dla Bergera był fakt, że zamożne francuskie społeczeństwo, świadome związku pomiędzy zdrowiem a higieną, zapragnęło zabezpieczyć się przed wszechobecnymi zarazkami i likwidować niepożądane zapachy. W ten sposób narodziła się lampa z korpusem na perfumy. Z korpusu lampy opracowanej przez doktora Bergera perfumy, poprzez zanurzony w nim knot, trafiały do niewielkiego palnika u szczytu konstrukcji. Wysoka, sięgająca blisko 450 stopni Celsjusza temperatura sprawiała, że lampa uwalniała woń perfum i nie tylko odświeżała, ale i delikatnie dezynfekowała powietrze. Pierwsze podobne lampy zapachowe sprzedawali wcześniej Louis Müller i André Guasco, jednak Berger ulepszył metodę ich działania: wyeliminował wszystkie skomplikowane czynności niezbędne przy korzystaniu z poprzednich lamp i znacznie uprościł ich konstrukcję. Wyniki swojej pracy opatentował 16 czerwca 1898 r. Od tego momentu historia Lampe Berger rozpoczęła się na dobre…

Berger swoją higieniczną lampę sprzedawał początkowo w aptece Delouche w Levallois-Perret, gdzie pracował między 1905 a 1909 rokiem. Niebawem otworzył jednak swój własny sklep, który nazwał „L’Ozosenteur”, ale jego produkty można było nabyć także w słynnych sklepach „Printemps”. Berger zarządzał swoją dobrze prosperującą firmą ażOgromna popularność do 1927 r. Później biznes przejął Jean-Jacques Faillot, który z małej firmy utworzył ogromną spółkę. Faillot powiększył ofertę manufaktury o ponad 100 nowych modeli lamp i zaprosił do współpracy tak znane osobowości, jak: Lalique, Gallé, Baccarat. Dzięki nim, mała lampka zapachowa o aptecznym rodowodzie urosła do rangi dzieła sztuki, stając się przedmiotem pożądanym w najelegantszych paryskich salonach. Ambasadorką marki była nawet sama Coco Chanel. Wówczas też, oprócz swej funkcji użytkowej, lampy nabierają wyrafinowanych kształtów i cieszą oko niezwykłym designem. Do produkcji ręcznie malowanego korpusu lamp zaczęto używać kryształu, porcelany i szkła z Murano. Każdy chciał mieć swoją lampę, a Pablo Pisasso podobno powiedział kiedyś, że Lampe Berger to „najmądrzejszy zapach”.

Tradycja i nowoczesność.

Współcześnie oferta francuskiej manufaktury obejmuje dziesiątki dekoracyjnych modeli, stworzonych przez najlepszych, nieobawiających się artystycznego eksperymentu projektantów, ale też nawiązujących do klasycznych modeli z lat 30. Popularne wzory można kupić już za około 200 zł, te z kolekcji limitowanych kosztują nawet kilka tysięcy. Szklane i porcelanowe, skromne i bogato zdobione kamieniami szlachetnymi lampy zapachowe firmy Lampe Berger produkowane są do dziś zgodnie z ich pierwszym projektemz końca XIX wieku. Stanowią one niezbędny element desi- gnerskich wnętrz i należą do dziedzictwa przemysłowego Francji. Rokrocznie na rynku pojawiają się nowe kolekcje lamp, które efektownie łączą przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję z nowoczesną technologią.

5 powodów, dla których warto kupić lampę zapachową marki Lampe Berger:

  1. Zapach jest bez wątpienia jednym z najsilniejszych bodźców oddziałujących na nasze zmysły. Lampa zapachowa marki Lampe Berger Paris to proste, a zarazem niezwykłe urządzenie pozwalające odmienić wnętrze za sprawą ulubionego zapachu.
  2. Lampę zapachową wynaleziono i opatentowano ponad 100 lat temu we Francji, gdzie zrobiła oszałamiającą karierę – jej „twarzą” była sama Coco Chanel. Dziś produkty marki dostępne są na całym świecie, a w Polsce można nabyć je w salonach Rosenthal oraz w sklepie internetowym  “lampe berger” z 3-dniowym terminem dostawy, w cenie już od 185 zł.
  3. Aby uruchomić lampę zapachową potrzebne jest zaledwie 120 sekund. Porcelanowy palnik, po zapaleniu, rozgrzewa się świecąc jasnym płomykiem. Lampa działa już po jego zdmuchnięciu, wypełniając pomieszczenie wybranym spośród około 45 olejków zapachem (m.in. klasyczna zielona herbata czy cedr, a także intrygujący „Polinezyjski sen” czy „Podróż po Bahii”).
  4. W bogatej ofercie Lampe Berger Paris znajdują się zarówno szklane i porcelanowe flakony nawiązujące formą do tradycji marki, designerskie obiekty powstałe w oparciu o aktualne trendy oraz wyrafinowane obiekty sztuki wykonane ze szlachetnych materiałów.
  5. Lampa zapachowa może być idealnym prezentem. Jest niebanalna, trochę ekscentryczna, a zarazem niezwykle praktyczna. Rozprowadzając dowolnie wybrany zapach równocześnie oczyszcza powietrze.

One Comment on “Lampe Berger Paris

  1. Rzeczywiście lampa zapachowa może wydawać się trochę ekscentryczna, ale ja uważam że jest idealna dla osób, które cenią sobie krótkie chwile relaksu i lubią oddawać się wtedy swoim małym przyjemnościom. Przyznam, że sama od dłuższego już czasu zastanawiam się nad zakupem lampy zapachowej.

Leave a Reply

%d bloggers like this: