Serwis zrodzony z miłości

Wąski pas biedermeierowskiego ornamentu w płytkim reliefie biegnącym wokół brzegów białych naczyń o ośmiokątnych kształtach – „Biała Maria” to jeden z najbardziej popularnych serwisów na świecie. Jego historia jest niezwykła i inspirująca…

W 1879 roku Philip Rosenthal założył swą manufakturę porcelany w niewielkim miasteczku Selb w Bawarii. Nieoczekiwanie pierwszym jej bestsellerem stała się popielnica, którą jako koneser wybornych cygar zaprojektował sam założyciel firmy. Ośmielony popularnością swoich wyrobów, skupił się na produkcji rozbudowanych serwisów. Wielkim sukcesem oka- zała się zaprojektowana przez niego „Biała Maria”. Serwis ten Philip Rosenthal nazwał imieniem uko- chanej żony – francuskiej księżnej – Marii de Beurges. Inspiracją dla stworzonego w 1916 r. wzoru „Marii” był srebrny zestaw z roku 1815, który właściciel manufaktury nabył podczas podróży do Anglii.

Klasyka gatunku

Wąski pas biedermeierowskiego ornamentu w płytkim reliefie biegnącym wokół brzegów białych naczyń o ośmiokątnych kształtach – to niewątpliwie cechy charakterystyczne tego, legendarnego już, serwisu. Misternie wykonany, kunsztowny ornament bazuje na motywie kwiatowym, w powszechnym przekonaniu – niejednorodnym. Tymczasem inspiracją dla Rosenthala stały się w tym przypadku kwiaty śródziemnomorskiego krzewu granatowca. Zapewne nie bez znaczenia pozostaje fakt, że już od wieków średnich – ze względu na swój purpurowy kolor i dużą ilość nasion – kwiat i owoc granatowca uznawane były za symbol płodności i miłości. Być może właśnie dlatego „Biała Maria” jest najchętniej kupowanym serwisem.

To doskonały i elegancki zestaw porcelany na gustowne przyjęcie ślubne, ale także idealny podarunek dla nowożeńców. „Biała Maria” jest najbardziej rozbudowanym serwisem na świecie, jednak można go dowolnie komponować i powiększać. To również wielki komfort dla członków rodziny i przyjaciół, którzy z racji różnych okazji, a zwłaszcza ślubu, nie muszą trudzić się wyborem prezentu – każdy dodatkowy element serwisu jest idealnym rozwiązaniem, a ofiarodawca zyskuje pewność, że swoim upominkiem sprawi radość bliskiej osobie. Wyjątkową zaletę stanowi tu również gwarancja ze strony producenta – możliwość dokupienia każdego elementu oddzielnie – co sprawia, że ewentualna „stłuczka” nie dekompletuje pożądanego serwisu. W przypadku „Białej Marii” nawet najdrobniejszy element zastawy jest w stałej ofercie.

6 Comments on “Serwis zrodzony z miłości

  1. Przepiękna porcelana , czy w najbliższym czasie będzie jakaś promocja? Idealnie wpasowałaby się na Nasze przyjęcie Komunijne.

  2. Czy można zakupić samą filiżankę Biała Maria bez spodeczka?

Leave a Reply

%d bloggers like this: