Huragan w składzie porcelany

Patricia Urquiola dorastała w domu, w którym kobiety miały duże wyczucie stylu i wiele uwagi poświęcały upiększaniu wnętrz. Po elementy dekoracji rodzina projektantki często udawała się do niekwestionowanych stolic mody – Paryża i Londynu. Poza zamiłowaniem do piękna, matka zaszczepiła w młodej Patricii jeszcze jedną ważną cechę – chęć podróżowania i poznawania świata, toteż artystka z impetem wyruszyła na podbój największych pracowni projektowych.
Najpierw studiowała w Madrycie, a później na Politechnice w Mediolanie. To właśnie czas studiów wpłynął na wykrystalizowanie się jej indywidualnego stylu. Urquiola, choć kulturowo związana silnie z tradycją hiszpańską, wykształcona w duchu mediolańskiej szkoły designu Bruno Muraniego, z czasem stała się ikoną nowoczesnego włoskiego wzornictwa.

Międzynarodowa kariera

Na początku lat 90. Patricia wykładała na uniwersytetach w Mediolanie i Paryżu. Wtedy też rozpoczęła współpracę z włoskim studio projektowym Maddalena de Padova, gdzie poznała Vica Magistretti. Razem z nim zaprojektowała krzesło “Flower”, sofę “Loom” i szezlong “Chaise Longue”. Sukces tych przedmiotów spowodował, że kolejne lata ich współpracy zaowocowały niebanalnymi, wielokrotnie nagradzanymi projektami. W 1998 roku przy współpracy z firmą Moroso narodziło się wiele pełnych elegancji przedmiotów, które zdobyły uznanie na całym świecie i stały się wizytówką Urquioli. Od tego czasu zrealizowane pomysły Patricii nieustannie wzbudzają zachwyt i pożądanie. Od 2001 r. prowadzi ona własne studio w Mediolanie ukierunkowane na projektowanie przedmiotów, budynków i wystaw.

Eklektyczny, pełen ciepła styl

Jej projekty architektoniczne, meble, oświetlenie, przedmioty codziennego użytku są ergonomiczne, mają starannie wyważone proporcje i charakteryzują się prostą elegancją. „Jestem raczej eklektyczna, wszechstronna i multiwymiarowa. Lubię myśleć równocześnie na różnych poziomach, w aspekcie architektury i designu. Interesują mnie wzorce zachowań, techniki rzemiosła, rzeczy, które tkwią w mojej pamięci – poddaję je reinterpretacji przy wykorzystaniu nowych technologii. Fascynuje mnie łączenie wszystkiego ze wszystkim” – tak o swojej metodzie pracy mówi artystka. Natchnienie czerpie zazwyczaj ze swojego otoczenia: „Czasem jest to coś emocjonalnego, czasem coś zupełnie prostego, zwyczajnego, co mnie zainspiruje. Projektowanie to zaskakujący proces. Wpadając na jakiś pomysł i łącząc go z innymi składnikami, nigdy nie wiadomo jaki będzie efekt końcowy.” Jej unikatowy styl to połączenie sentymentalnej poetyki i energicznego temperamentu.

W projektach autorstwa Urquioli znajdziemy ciepło, zmysłowość, właściwe kobiecemu postrzeganiu świata oraz charyzmatyczną ekspresję wyrazu. Artystka od lat zaliczana jest do grona najznakomitszych twórców współczesnego designu. Słynne i wielokrotnie nagradzane projekty Patricii Urquioli dla takich firm, jak: Alessi, B&B Italia, De Padova, Driade, Kartell, Molteni, Moroso czy Rosenthal – żeby wymienić tylko część jej klienteli – są wyrazem niezwykłej kreatywności tej wszechstronnej projektantki.

Praca z najszlachetniejszym tworzywem

Urquiola, znana ze swojego uwielbienia dla ażurowych materiałów i kwiatowych wzorów, dla marki Rosenthal zaprojektowała finezyjny i delikatny porcelanowy serwis „Landscape”. Po dwóch latach poszukiwań i eksperymentów powstał projekt unikalny w kształcie i strukturze. Współpraca z Rosenthal Studio Line stała się dla artystki wyzwaniem, próbą przeniesienia dotychczasowych doświadczeń z tkaniną i formą na nowe medium, jakim była porcelana. To zupełnie zaskakująca propozycja delikatnej białej porcelany, na powierzchni której przeplatają się wzajemnie gładkie płaszczyzny i koronkowe, transparentne struktury dekoracji. W „Landscape” odnajdziemy wiele odniesień do natury – delikatność i nieregularność muszli, kruchość i transparentność lodu czy graficzny układ plastra miodu lub archipelagu wysp. Ten pełen wyrazu design to prawdziwa uczta dla naszych zmysłów.

One Comment on “Huragan w składzie porcelany

  1. Pingback: #TransferDesignu – świętujemy 1. rocznicę Rosenthalblog | Rosenthal blog.

Leave a Reply

%d bloggers like this: