Michael Parkes – realizm magiczny

Metafizyczne, tajemnicze obrazy Michaela Parkesa przenoszą nas w mistyczny świat, który próbujemy zrozumieć sięgając do starożytnej mitologii i filozofii Wschodu. Jego „świat snów” jest niczym nieograniczony, intensywny i zuchwały – przewyższa znacznie naszą wyobraźnię; i dlatego jest dla nas tak bardzo  fascynujący. Michael Parkes prowokuje nas i kusi, przekazując swoje przesłanie: wprawdzie, ograniczeni zmysłami, jesteśmy zdolni do postrzegania wyłącznie naszego rzeczywistego otoczenia, ale  nie oznacza to  jeszcze, że nie możemy wkraczać w obce nam  królestwo.

Urodził się w 1944 roku. Studiował grafikę i malarstwo na University of Kansas. Podróżował 3 lata po Europie i Azji, aż w 1975 roku zdecydował się osiąść w Hiszpanii, gdzie mieszka do dzisiaj. Uprawia malarstwo i litografię, należąc  do najwybitniejszych współczesnych przedstawicieli „magicznego realizmu”.

Michael Parkes potrafił rysować, zanim nauczył się czytać i pisać. Swe dzieciństwo spędził w Canalou, w Missouri, w miasteczku typowym dla Środkowego Zachodu Stanów Zjednoczonych lat 50-tych. Już w szkole artystycznej do której tam uczęszczał, spotkał swą przyszłą żonę, Marię, która poślubił trzydzieści lat później. Po zakończeniu studiów wyjechali razem do Wietnamu, aby tam zgłębiać tajniki spirytualizmu i ezoteryki. Kolejnym etapem w ich życiu były Indie w latach 70-tych. Kiedy przyszła na świat ich jedyna córka zdecydowali się na powrót do Europy. Michael Parkes brał udział wielokrotnie w międzynarodowych targach sztuki w Bazylei, Chicago, Nowym Jorku . Jego obrazy znajdują się w najbardziej renomowanych galeriach w Paryżu, Amsterdamie, Los Angeles i San Francisco. W 2007 roku był honorowym gościem prestiżowej wystawy „Venus and Female Intuition”, prezentowanej w Danii i Holandii. Współpracuje również z Teatrem Tańca Scorpius w Phoenix.

W 2013 roku na Targach Ambiente we Franfurcie niemiecka firma Goebel zaprezentowała sztukę M. Parkesa przeniesioną na porcelanę – kolekcje przedmiotów dekoracyjnych oraz  limitowane obrazy z porcelany .

One Comment on “Michael Parkes – realizm magiczny

  1. Chcę podzielić się z Wami filmem, który jest rzekomo przesłaniem od pozaziemskiej cywilizacji na temat tego, czy chcemy żeby się ujawnili:    Życzę Wam wszystkim otwartych umysłów! 😀

Leave a Reply

%d bloggers like this: