Królewska porcelana z Sanssouci

Kiedy Fryderyk Wielki rozpoczął w 1745 roku budowę swojego nowego zamku w Poczdamie, zlecił również przygotowanie swojej zastawy porcelanowej. W owych czasach było to sprawą oczywistą, bowiem architekturę i wystrój wnętrz uważano za niepodzielną całość.
Powstał zatem serwis, którego delikatne reliefowe zdobienia są wiernym odzwierciedleniem stiuków znajdujących się na stropie „Sali Wielkiej” pałacu Sanssouci. Zdobył on wielkie uznanie, dlatego kopiowany był przez licznych ówczesnych producentów porcelany. Jednak to Rosenthal otrzymał w 1894 roku licencję i prawo do produkcji tego wyjątkowego serwisu w niezmienionej formie. Wielobarwne dekoracje Diplomat i Arkadia z bogatymi zdobieniami z 24-karatowego złota są niezwykle pracochłonne, dlatego produkowane są tylko 1-2 razy w roku, głównie na zamówienia indywidualne. Natomiast w polskich salonach Rosenthal największym powodzeniem cieszy się „Sanssouci” produkowany z porcelany o barwie kości słoniowej z delikatnym złotym zdobieniem na krawędziach. Przypomina nieco brytyjską bone china, ma jednak cieplejszy odcień i wszystkie zalety twardej niemieckiej porcelany, co odróżnia ją od typowej porcelany angielskiej z domieszką mączki kostnej. Wielką zaletą tego serwisu jest możliwość dowolnego wyboru poszczególnych elementów i komponowanie zastawy według indywidualnego zapotrzebowania, ale niewątpliwie największym atutem jest sama porcelana o niezwykłej barwie, przezroczystości i subtelnej reliefowej dekoracji. Bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem zastawy stołowej są elementy ażurowe: patera do ciasta, kosz do owoców i trójpoziomowa etażerka. W odróżnieniu od funkcjonalnych elementów serwisowych, te trzy przedmioty z ażurowej porcelany stanową piękne elementy dekoracyjne w klasycznym wnętrzu. Serwis ten, obok legendarnej Białej Marii, jest drugim najchętniej kupowanym przez nowożeńców zestawem.

Serwis „Sanssouci Gold” jest niemalże tak rozbudowany jak legendarna Biała Maria, a Rosenthal gwarantuje również w tym wypadku możliwość zakupu poszczególnych elementów pojedynczo, co pozwala na stopniowe powiększanie serwisu o kolejne elementy. Dzięki temu możemy np. serwis 6-osobowy powiększyć do serwisu 8-osobowego przez zakup dwóch talerzy głębokich i płaskich, co nie jest znacznym wydatkiem, bowiem „elementy płaskie” (talerze, półmiski, spodeczki itp.) są relatywnie niedrogie. Większym wydatkiem będzie zakup elementów ażurowych, np. misy do owoców czy ażurowej patery do słodyczy. Warto jednak rozważyć taką decyzję, bowiem te wyjątkowo piękne przedmioty stanowią ukoronowanie serwisu Sanssouci.

Leave a Reply

%d