Porcelanowe zegary

Tykające cicho, nawołujące głosem kukułki albo wygrywające melodyjkę… Są częścią naszego codziennego życia otaczając nas wszędzie – na budynku dworcowym i wieży kościelnej, są elementem wystroju wnętrza i naszego ubioru. Wyznaczają rytm dnia, przypominając o upływającym czasie.
Kiedyś to wypalająca się oliwa w lampkach oliwnych lub przesypujący się piasek w klepsydrze pomagały odmierzać czas. Jeszcze wcześniej kapiąca woda lub przesuwający się cień słońca zastępowały zegar, a dziś? Mimochodem spoglądamy na ekran telefonu komórkowego… Czy to jeszcze zegar?
Mechanizm zegara osadzano niegdyś w brązie, szlachetnym kamieniu lub drewnie. Czasami były stosunkowo niewielką częścią dużej ozdobnej figury z brązu, bywały fragmentem  bogato rzeźbionego mebla, jak w przypadku zegarów stojących. Zdarzało się i tak, że stanowiły tylko pretekst do przedstawienia alegorii z porcelany, jak w przypadku barokowych zegarów miśnieńskich. To oczywiste, że zegar symbolizuje upływ czasu, przemijanie i odchodzenie w przeszłość, a dla wielu jest symbolem doczesności. Zważywszy na to, jak bardzo skomplikowana jest budowa zegara, może być on dla nas metaforą świata, rozumianego jako skomplikowany mechanizm. Stąd też zapewne zegarmistrz naprawiający zegar obrazować może mędrca, sędziego lub władcę życia. Niemalże wszyscy znaczący producenci porcelany mają w swej ofercie również zegary z porcelany, które stanowią połączenie funkcji z dekoracyjnością. Możemy więc spotkać zegary zaprojektowane przez Gianniego Versace z typową ornamentyką, ekscentryczne zegary Andy Warhola oraz szklane zegary dekorowane motywami zaczerpniętymi z twórczości impresjonistów. Klejnotem wśród nich jest diamentowa broszka z 1949 roku wg projektu Salvadora Dali, której oryginał znajduje się w Teatrze-Muzeum Dali w Figueres w Hiszpanii.„Oko czasu” – jest częścią kolekcji biżuterii, która powstała między 1941 a 1958 rokiem w Nowym Jorku., jednak dopiero w 2001 roku Fundacja Gala&Dali zdołała ją skompletować i zaprezentować szerokiej publiczności.

Leave a Reply

%d bloggers like this: