Serwis łabędzi

Brzydkie kaczątko z bajki H.Ch.Andersena musiało wyrosnąć z dzieciństwa, aby przybrać postać białego królewskiego ptaka. Wspaniały łabędź porusza wyobraźnię z wielu intrygujących powodów.
Nie wiadomo dlaczego w łabędzim gnieździe wśród rodzeństwa z jednego lęgu znajdujemy ptaki śnieżnobiałe i szare, zwane pospolitymi. Jeszcze większe emocje wzbudzają rzadziej występujące w przyrodzie  tajemnicze czarne  łabędzie. Zarówno białe jak i czarne, czują się swobodnie w wodzie, ale też  majestatycznie poruszają się w przestworzach, będąc dla wielu symbolem duszy i tajemniczości świata. Wśród zwierząt i ptaków są rzadkim przykładem dozgonnej wierności i waleczności, gdy samiec odważnie broni swego terytorium i gniazda. Te dostojne ptaki symbolizują godność, szlachetność i czystość. W mitologii łabędź poświęcony był Apollinowi, Afrodycie i Orfeuszowi, a Leda w objęciach Zeusa, który przybrał postać łabędzia, inspirowała wielu malarzy.Podobnie jak Odetta z „Jeziora łabędziego”, dziewczyna zaklęta w łabędzia, której zakochany książę przysięga miłość i uwalnia od czaru. I jak Nina ( Natalie Portman ) z sensacyjnego amerykańskiego filmu „Czarny łabędź” (2010 r.).I jest „Serwis łabędzi” z Miśnieńskiej Manufaktury Porcelany – legendarna zastawa saskiego hrabiego Bruhla, namiestnika Warszawy. Pojedyncze elementy tego najsłynniejszego serwisu pojawiają się sporadycznie na aukcjach Sotheby’s lub Christie’s, największych na świecie domów aukcyjnych, osiągając niewiarygodne ceny.

Warto wiedzieć, że pojedyncze egzemplarze oglądać można na Wawelu, w poznańskim Muzeum Narodowym oraz w Warszawie w Pałacu w Wilanowie, gdzie w pobliskim parku znajduje się też barokowa rzeźba „Ledy z łabędziem”. Choć serwis ten  przewidziany dla stu gości składał się z ponad 2200 części, w muzealnych zasobach pozostają nieliczne elementy.Szczęśliwym zrządzeniem losu w Miśni zachowały się wszystkie autentyczne gipsowe formy, a ponieważ pracownicy tamtejszej manufaktury używając farb sporządzanych według oryginalnych receptur dekorują porcelanę ręcznie dokładnie tak jak niemalże 300 lat temu, możemy dziś stać się posiadaczem dowolnie wybranego elementu „Serwisu łabędziego”.

Leave a Reply

%d bloggers like this: