„My China” – smak Orientu

Kraj kwitnącej wiśni od lat fascynuje i przyciąga. Tutaj najnowocześniejsze osiągnięcia techniki spotykają się z tradycyjnym sposobem parzenia herbaty i rytualnymi gestami podających ją kobiet. To także niezwykły świat dawnych gejsz, które odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu się kultury japońskiej.
Termin „gejsza” powstał już w epoce Tokugawa i oznacza kogoś uprawiającego tradycyjne japońskie sztuki. W Kioto używa się także terminu „geiko”, co oznacza dosłownie „kobietę zajmującą się sztuką”. Gejsze, zgodnie z tym, co wyniosły ze specjalnych szkół, są mistrzyniami w sztuce konwersacji, tańca, śpiewu i gry na tradycyjnych instrumentach japońskich. Zajmują się też kaligrafią i ikebaną, czyli sztuką tworzenia kompozycji kwiatowych.Nauka w takiej szkole trwa minimum pięć lat i jest bardzo intensywna. Wieczorami młode gejsze doskonalą maniery w herbaciarniach i uczą się, jak rozmawiać z równym zaangażowaniem o polityce zagranicznej i o starożytnej porcelanie. W opinii Japończyków gejsze uchodziły głównie za ideał bijin (pięknej kobiety). W rzeczywistości gejsze niebędące żonami wysoko postawionych urzędników odgrywały znaczącą rolę w gospodarce i polityce Japonii.

„Wyznania gejszy”

Ten pełen konwenansów świat gejsz przypomniał Rob Marshall. Adaptacja bestselleru Arthura Goldena – opowieści o wielkim uczuciu na tle wspaniałej japońskiej kultury stała się jednym z najchętniej oglądanych obrazów ostatnich lat. I choć od premiery filmu „Wyznania gejszy” wkrótce dzielić nas będzie prawie dekada, warto wrócić raz jeszcze do tego obrazu chociażby dlatego, że motywy japońskie w sztuce i kulturze przeżywają obecnie swój renesans.W dużej mierze to właśnie za sprawą filmu widzowie w Europie i na świecie mogli przyjrzeć się bliżej historii Japonii i poznać jej orientalne oblicze. Obraz Roba Marshalla opowiada o świecie gejsz z rozmachem i wielką dbałością o szczegóły. Nic więc dziwnego, że przejmująca i niezwykle trudna historia młodej Chiyo Sakamoto, którą w latach 30. XX w. sprzedano do Kioto, została nagrodzona aż trzema Oscarami. Film pokazuje także wyspiarski kraj Dalekiego Wschodu jako miejsce wielu kontrastów i niezwykle silnego zakorzenienia w tradycji. Bogactwo wierzeń, obrzędów, symboli widać tutaj na każdym kroku. Warto więc przyjrzeć się kulturze Japonii bliżej, nie tylko przez pryzmat filmu i …sushi, choć trzeba przyznać, że powodzenie kuchni azjatyckiej stanowić może nieodgadnioną zagadkę nie tylko dla europejskich kucharzy. Jeszcze paręnaście lat temu nikt nie uwierzyłby, że restauracje serwujące kawałki surowej ryby i gotowany ryż wygrywać będą z lokalną, tradycyjną kuchnią w Madrycie i Moskwie, w Rzymie i Warszawie. Nikogo też dziś nie dziwi, że w każdym niemalże zakątku dostępna jest mało popularna kiedyś zielona herbata. Ta gastronomiczna rewolucja spowodowała, że wszyscy renomowani producenci porcelany wprowadzili do swej oferty odpowiednią zastawę porcelanową.

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s