“My China” – smak Orientu

Kraj kwitnącej wiśni od lat fascynuje i przyciąga. Tutaj najnowocześniejsze osiągnięcia techniki spotykają się z tradycyjnym sposobem parzenia herbaty i rytualnymi gestami podających ją kobiet. To także niezwykły świat dawnych gejsz, które odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu się kultury japońskiej.
Termin „gejsza” powstał już w epoce Tokugawa i oznacza kogoś uprawiającego tradycyjne japońskie sztuki. W Kioto używa się także terminu „geiko”, co oznacza dosłownie „kobietę zajmującą się sztuką”. Gejsze, zgodnie z tym, co wyniosły ze specjalnych szkół, są mistrzyniami w sztuce konwersacji, tańca, śpiewu i gry na tradycyjnych instrumentach japońskich. Zajmują się też kaligrafią i ikebaną, czyli sztuką tworzenia kompozycji kwiatowych.Nauka w takiej szkole trwa minimum pięć lat i jest bardzo intensywna. Wieczorami młode gejsze doskonalą maniery w herbaciarniach i uczą się, jak rozmawiać z równym zaangażowaniem o polityce zagranicznej i o starożytnej porcelanie. W opinii Japończyków gejsze uchodziły głównie za ideał bijin (pięknej kobiety). W rzeczywistości gejsze niebędące żonami wysoko postawionych urzędników odgrywały znaczącą rolę w gospodarce i polityce Japonii.

„Wyznania gejszy”

Ten pełen konwenansów świat gejsz przypomniał Rob Marshall. Adaptacja bestselleru Arthura Goldena – opowieści o wielkim uczuciu na tle wspaniałej japońskiej kultury stała się jednym z najchętniej oglądanych obrazów ostatnich lat. I choć od premiery filmu „Wyznania gejszy” wkrótce dzielić nas będzie prawie dekada, warto wrócić raz jeszcze do tego obrazu chociażby dlatego, że motywy japońskie w sztuce i kulturze przeżywają obecnie swój renesans.W dużej mierze to właśnie za sprawą filmu widzowie w Europie i na świecie mogli przyjrzeć się bliżej historii Japonii i poznać jej orientalne oblicze. Obraz Roba Marshalla opowiada o świecie gejsz z rozmachem i wielką dbałością o szczegóły. Nic więc dziwnego, że przejmująca i niezwykle trudna historia młodej Chiyo Sakamoto, którą w latach 30. XX w. sprzedano do Kioto, została nagrodzona aż trzema Oscarami. Film pokazuje także wyspiarski kraj Dalekiego Wschodu jako miejsce wielu kontrastów i niezwykle silnego zakorzenienia w tradycji. Bogactwo wierzeń, obrzędów, symboli widać tutaj na każdym kroku. Warto więc przyjrzeć się kulturze Japonii bliżej, nie tylko przez pryzmat filmu i …sushi, choć trzeba przyznać, że powodzenie kuchni azjatyckiej stanowić może nieodgadnioną zagadkę nie tylko dla europejskich kucharzy. Jeszcze paręnaście lat temu nikt nie uwierzyłby, że restauracje serwujące kawałki surowej ryby i gotowany ryż wygrywać będą z lokalną, tradycyjną kuchnią w Madrycie i Moskwie, w Rzymie i Warszawie. Nikogo też dziś nie dziwi, że w każdym niemalże zakątku dostępna jest mało popularna kiedyś zielona herbata. Ta gastronomiczna rewolucja spowodowała, że wszyscy renomowani producenci porcelany wprowadzili do swej oferty odpowiednią zastawę porcelanową.

Leave a Reply

%d