Robbe&Berking

Perfekcjonizm. To słowo wydaje się najtrafniej oddawać charakter produktów sygnowanych marką Robbe&Berking. Firma ta od 135 lat prowadzona jest jako tradycyjne, rodzinne przedsiębiorstwo. Oliver Berking, który zarządza dziś manufakturą, jest przedstawicielem piątej generacji. O produktach swej firmy mówi z dumą: może inni mogliby to zrobić taniej, ale nikt nie może tego zrobić lepiej!

“Między młotem a kowadłem”

W epoce baroku kształt srebrnym sztućcom nadawano przy pomocy narzędzi, które eliminowały możliwość wystąpienia odstępstw w obrębie jednej serii.Była to praca, która wymagała przede wszystkim dobrej znajomości materiału oraz mistrzostwa w technice grawerowania, a narzędzia do formowania sztućców wykonane były przy pomocy młota i rylca z masywnej stali. Podobnie wygląda praca w małej manufakturze w niemieckim Flensburgu, którą w 1874 r. założyli mistrz rzemiosła w złocie i srebrze – Nicolaus Christoph Robbe oraz jego zięć – Robert Berking. Mimo upływu lat niewiele tutaj się zmieniło. Tak jak u XVIII-wiecznych kowali augsburskich czy paryskich, forma sztućca powstaje przy pomocy młotka i rylca w rękach mistrza, gdyż żadna maszyna nie jest w stanie zagwarantować równie wysokiego poziomu. To właśnie ręczna obróbka gwarantuje niedościgniony perfekcjonizm, którego próżno szukać gdziekolwiek indziej. Nigdy nie zrezygnowano tutaj z tradycyjnego podejścia do sposobu wytwarzania tych niezwykłych przedmiotów. Delikatne brzegi i plastyczne zdobienia zachowują swój urok jedynie dzięki ostrożnym szlifom ręcznym i precyzyjnemu polerowaniu. I to właśnie szczegóły, miłość do detalu i pietyzm, z jakim podchodzi się do każdego produktu, stanowią niepowtarzalną wartość Robbe&Berking.

“Międzynarodowe uznanie”

Srebra z Flensburga używane są na wszystkich kontynentach, znalazły się między innymi na dworze księcia Agi Khana IV i sułtana Brunei, u byłego prezydenta Rosji Władimira Putina czy kanclerza Niemiec. Manufaktura zrealizowała także prestiżowe zlecenia dla dworów króla Jordanii oraz króla Malezji.Wielkim prestiżem było też podjęcie współpracy z producentem luksusowych samochodów marki Maybach. Robbe&Berking uszlachetnia rocznie około 20 ton srebra, a każdy produkt tej firmy ze srebra sterling 925, czy w 150-gramowym posrebrzeniu, przechodzi w manufakturze około 50 różnych obróbek ręcznych i jest tworzony indywidualnie.
Firma oferuje 40 różnych modeli sztućców, a niektóre z nich znajdują się w stałej ofercie od ponad stu lat! A co jeszcze ważniejsze dla dzisiejszych nabywców – Robbe&Berking gwarantuje możność zakupu wszystkich elementów z aktualnej oferty przez kolejne 30 lat.

Leave a Reply

%d bloggers like this: