Tańczące figurki
„Tańczące figurki” – to jedyna w swoim rodzaju kolekcja figurek ukazująca równocześnie piękno tańca i porcelany. Za każdą z nich kryje się artysta, który stworzył model porcelanowej figury, a większość z nich przedstawia konkretne postacie ze świata tańca i baletu ( Isadora Duncan, Wacław Niżyński, Anna Pawłowa, Tamara Karsawina ) Niezależnie od tego, czy udaje się nam rozpoznać postać tancerki lub tancerza przyznać trzeba, że wszystkie one obrazują niezwykle sugestywnie pasję i radość tańca.
Niektórych figurek nie udaje się rozszyfrować i być może nigdy już nie dowiemy się kogo przedstawiają, ale w każdym wypadku z dużą precyzją określić można jest rok jej powstania i nazwę manufaktury z której dany obiekt pochodzi. Na wystawie prezentowane są nie tylko najświetniejsze manufaktury niemieckie takie jak Miśnia, Hutschenreuther, Wallendorf czy Ludwigsburg, ale również wegierski Herend, Wiedeń, czy nasz królewski Ćmielów, nie zabrakło też manufaktur carskiej Rosji.
Co bardzo znamienne, ponad połowę kolekcji stanowią figurki Rosenthala. Wystawa „Tańczące figurki” to obiekty powstałe na przestrzeni 250 lat, a niektóre z nich ( np. „Tańcząca menueta” z 1755 roku, Hoechst ) osiągają na aukcjach ceny przekraczające kilkadziesiąt tysięcy euro.
Większość porcelanowych figurek powstała na początku XXwieku, kiedy taniec był istotnym elementem kultury i spotykał się z wielkim zainteresowaniem. Kolekcję tę stworzył wybitny szwajcarski tancerz i choreograf Alain Bernard , który w ciągu kilkudziesięciu lat zdołał zgromadzić ogromne zbiory związane z tańcem, obejmujące okres od 1960 do czasów współczesnych.
Być może jest to największa na świecie prywatna kolekcja dotycząca tańca. Swe miejsce znalazły w niej książki i plakaty, listy i kostiumy znanych tancerzy, a nawet meble inkrustowane scenami baletowym. Natomiast miłośników tańca i pięknej porcelany zainteresuje przede wszystkim ponad 200 urokliwych „tańczących figurek”. Warto przy okazji skorzystać z książkowego opracowania, które ukazało się pod tym samym tytułem autorstwa wybitnego znawcy tematu Jana Stanisława Witkiewicza. Książka ta nie tylko zawiera zdjęcia ponad stu obiektów, ale także bardzo interesujący ich opis.