10 urodziny Bourgie!

Bourgie

Z okazji 10-tych urodzin  „Bourgie” – lampy Kartell, którą zaprojektował Feruccio Laviani -zorganizowano niezwykłą wystawę. Kartell zaprosił do wspólnej zabawy 14 wybitnych współczesnych projektantów, proponując absolutną dowolność w reinterpretacji lampy, która stała się ikoną współczesnego designu.


Rezultatem jest kolekcja unikatowych obiektów autorstwa sław, takich jak Lenny Kravitz, Mario Bellini, Patricia Urquiola czy Philippe Starck. Premiera miała miejsce 23 stycznia 2014 w Paryżu w czasie „Maison&Objet” we flagowym salonie Kartell przy Bulwarze Saint Germain.

Rok 2014 obfituje w ważne dla Kartell rocznice: dokładnie 65 lat temu założono firmę Kartell, a 15 lat temu  powstało „przyfabryczne” muzeum marki w Noviglio niedaleko Mediolanu, uznane za najbardziej profesjonalne tego rodzaju przedsięwzięcie na świecie! 10-lecie „Bourgie” i ilość sprzedanych egzemplarzy tej lampy, która jest produkowana od 2004 roku potwierdza pozycję lidera włoskiego producenta mebli i oświetlenia. W ciągu dekady 2004-2014 „Bourgie” stała się prawdziwą ikoną designu, która doskonale sprawdza się we wnętrzach pod każdą szerokością geograficzną, inspirując równocześnie do intrygującej gry z formą.

Idea wystawy „10 lat Bourgie” to nie tylko rodzaj podziękowania ze strony Kartell dla Feruccio Lavianiego za ponad dwadzieścia lat owocnej współpracy, ale także wyraz uznania dla jego koncepcji ze strony artystów-projektantów Kartell. Philippe Starck zaproponował udekorowanie „Bourgie” biżuterią i typowymi symbolami Francji, z wieżą Eiffle’a na czele. Christophe Pillet „ubrał” lampę w elegancką czerń, a grupa Front zaproponowała rodzaj genetycznej modyfikacji jej formy. Zabawne, zaczepne, zaskakujące… – 14 unikalnych obiektów autorstwa największych projektantów Kartell. Najwięcej zyskali jednak fani i użytkownicy produktów Kartell, mogąc uczestniczyć w tym projekcie i podziwiać efekt wystawy, która już w kwietniu prezentowana będzie w Mediolanie w ramach Salone de Mobile.

W maju ekspozycja powędruje do Nowego Jorku, a pod koniec 2014 roku Kartell planuje internetową aukcję unikatów, z której środki przekazane zostaną na cele charytatywne.

Ferruccio-Laviani

Ferruccio-Laviani

Feruccio Laviani skomentował wystawę słowami:   „Zawsze były mi bliskie projekty, które można określić jako „remix”: oparte na czymś, co już istnieje, a co dzięki mojemu działaniu może stać się czymś zupełnie nowym. Od Björk po Madonnę, od U2 po Daft Punk, remiksowanie utworów przez innych artystów jest naturalnym zabiegiem, który często daje niesamowite efekty, czasem wręcz diametralnie różne od pierwowzorów, niekiedy wręcz od nich lepsze. Jestem zaszczycony faktem, że wielu współczesnych projektantów pochyliło się nad obiektem mojego autorstwa. Chciałbym, by reinterpretacje „Bourgie” były traktowane nie tylko jako hołd dla kolekcji Kartell Light i samej „Bourgie”, ale – ze względu na wysiłki, jakie współcześni projektanci podjęli w tym projekcie – także jako manifest adresowany do świata designu, którego głównym przesłaniem jest fakt, że różnorodność idei i kultur może uczynić pracę jednostek bardziej interesującą i ponadczasową.

One Comment on “10 urodziny Bourgie!

  1. Pingback: Ferrucio Laviani – potęga Kartella! | Rosenthal blog.

Leave a Reply

%d bloggers like this: