Grace księżna Monaco

Nicole Kidman bardzo zabiegała o tę rolę! W długiej, bardzo osobistej rozmowie z reżyserem filmu „Grace księżna Monaco”, Olivierem Dahan, starała się przekonać go, dlaczego powinna otrzymać tę rolę.
Twierdziła, że lepiej niż ktokolwiek inny rozumie skomplikowaną sytuację 26-letniej Grace Kelly, bo wychodząc za mąż za Toma Cruise’a, „ księcia Hollywood”, sama była w tym samym wieku i podobnie jak ona, zostawiła rodzinę i przyjaciół, kraj i bezpieczne otoczenie, wchodząc w ekscytujący i pociągający, ale obcy świat. Przekonała reżysera, choć nie sposób porównywać losów tej wybitnie utalentowanej aktorki, która u boku swego męża zrobiła światową karierę, pobierając za swe aktorskie kreacje milionowe honoraria z losem Grace. Młodziutka Kelly za życiową rolę księżnej u boku prawdziwego księcia Rainiera, zapłaciła cenę swej kariery i już nigdy nie stanęła przed kamerą. Była piękna i utalentowana, miała już za sobą Oscara za „Dziewczynę z prowincji” i jako ulubienica Hitchcocka pewność zagrania wielu ról, a jednak oddała wszystko wchodząc w świat pałacowych konwenansów księstwa Monaco. Czy była szczęśliwa? Co czułaby dzisiaj patrząc na nieskazitelnie piękną, mimo 47 lat, twarz Nicole Kidman?
Jeden z najpowszechniej znanych portretów Grace Kelly zawdzięczamy Andy Warholowi, który prowokując sportretował nie tylko tak niezwykłe i kontrowersyjne postaci jak Lenin czy Mao Zedong, ale również piękne kobiety, m. in.: Brigitte Bardot, Elizabeth Taylor, Marylin Monroe, Ingrid Bergman i Jacqueline Kennedy. Dzięki zastosowaniu techniki sitodruku wystylizowane portety gwiazd podziwiać możemy w różnych wariantach kolorystycznych, co wykorzystała firma Rosenthal przenosząc je na porcelanę i szkło.

Leave a Reply

%d bloggers like this: