Magnoliowy zwiastun wiosny

Kiedy zakwitnie magnolia wiemy na pewno, że wiosna nadeszła! Niewielkie krzewy pokrywają się okazałymi kwiatami, zanim jeszcze pojawią się na nich liście. Wszyscy podziwiają magnolie z racji ich urody i pięknego zapachu, choć nazywa się je czasami kapryśnymi arystokratkami,  bo są delikatne i wrażliwe na chłód.


Linneusz, szwedzki przyrodnik, któremu zawdzięczamy usystematyzowanie wielu tysięcy gatunków roślin, umieścił w swoim spisie te pięknie kwitnące krzewy pod nazwą „magnolia”, nadaną na cześć Pierre Magnola, zarządzającego królewskim ogrodem botanicznym w Montpellier. W Europie uprawia się je dopiero od XVII wieku, ale powszechnie uważa się magnolie za najstarsze kwitnące krzewy świata, które występują w ponad 200 gatunkach.

Dziś największe ich skupiska znajdują się w Chinach, Japonii i Korei, gdzie kwiat magnolii traktuje się z szacunkiem należnym fladze lub godłu. Jest bowiem magnolia w Korei kwiatem narodowym, któremu przypisuje się czystość i doskonałość. Symbolizują też szczerość, wytrwałość i szlachetność.

Magnolia zakwita w różnych odcieniach różu, od bardzo bladego, prawie białego, aż do intensywnych odcieni niemalże bordowych. Jej intensywny zapach oceniany jest przez perfumiarzy jako idealnie harmonijna mieszanka zapachu róży, jaśminu i majowej konwalii.Kwiat magnolii pojawia się  w malarstwie europejskim, choć najczęściej spotyka się magnolię malowaną na chińskich jedwabiach oraz zaskakująco często jako element herbu lub godła. Bardzo popularny jest ten motyw również we współczesnej sztuce amerykańskiej, a jedno z największych miast USA – Houston – zwane jest Magnolia City.61040-414124-10016_f

Magnolia pojawia się też na porcelanie. Jeden z najpiękniejszych biskwitowych świeczników Bernardaud zdobi głęboki magnoliowy relief, również najnowszy serwis Rosenthal  to “Jade Magnolia”, zestaw z porcelany bone china o delikatnym odcieniu kości słoniowej dekorowany motywami magnolii w najróżnorodniejszych wariantach.

Leave a Reply

%d bloggers like this: