Murano

Na lagunie nieznacznie tylko oddalonej od Wenecji grupa 7 wysepek tworzy imperium szkła! Na powierzchni zaledwie 1 km kw zamieszkuje zaledwie 5 500 mieszkańców i prawdopodobnie wszyscy związani są w jakiś sposób ze szkłem.
Tak było zawsze! Murano zamieszkiwane jest od czasów antycznych, a produkcję rozpoczęto tam już w VII wieku. To właśnie tam oraz w pobliskiej Wenecji udało się po raz pierwszy w Europie wyprodukować szkło twarde i klarowne, o powierzchni gładkiej i strukturze zupełnie odmiennej od mętnego i chropowatego szkła produkowanego wcześniej przez Greków i Rzymian. Sztuka szklarska rozwijała się w Wenecji niezmiernie dynamicznie, ale wkrótce ze względu na zagrożenie pożarami w hutach opalanych drewnem przeniesiono je wszystkie właśnie na Murano, a nazwa ta stała się synonimem doskonałego artystycznego szkła. Niemal każdy turysta przebywający w Wenecji odwiedza również malowniczo położone warsztaty szklarskie i sklepiki z charakterystycznymi szklanymi pamiątkami, choć kunszt rzemieślniczy podziwiamy w pełni dopiero w zetknięciu z takimi obiektami, jak imponujące żyrandole.

Rodzaj uzyskanej kolorystyki kryształowego szkła, wyrafinowane kształty i mistrzowska dbałość o detal wzbudzają zachwyt nawet jeśli stylistyka jest skrajnie odmienna od aktualnie obowiązujących trendów. Niezależnie od tego wiele instytucji użytku publicznego, jak teatry czy sale koncertowe zyskują blask – w dosłownym tego słowa znaczeniu! – dopiero wtedy, gdy w centralnym punkcie pojawi się żyrandol z Murano. Podobnie luksusowe restauracje lub hotele podnoszą swój standard poprzez zastosowanie oświetlenia z magicznego szkła Murano.

Leave a Reply

%d bloggers like this: