Timo Sarpaneva – Suomi

– Nieskończona energia rzecznego strumienia sprawia, że kamienie spoczywające na dnie rzeki tracą swe ostre krawędzie i „łagodnieją” . Ta obserwacja Timo Sarpanevy była dla niego, jak twierdzi, bezpośrednią i dominującą inspiracją przy pracy nad projektem „Suomi”.TimoKiedy Rosenthal zwrócił się do tego fińskiego artysty z propozycją zaprojektowania nowego serwisu, nikt nie przewidział, że efektem tego spotkania będzie powstanie ikony współczesnego designu. Timo Sarpaneva otrzymał za swój projekt Złoty Medal w Faenzie, co dla twórców zajmujących się ceramiką jest takim samym wyróżnieniem jak dla filmowców “Złota Palma”  w Cannes. Niezwykle oszczędna forma, nowatorskie połączenie materiałów (uchwyty porcelanowych dzbanka, sosjery i wazy wykonane są ze stali nierdzewnej), ale przede wszystkim harmonijny kształt wszystkich elementów stanowi o sile tego projektu. Użytkownika tego serwisu satysfakcjonuje swego rodzaju kompromis, jaki uzyskał artysta balansując między kwadratem a kołem. Wszystkie przedmioty mają łagodnie zaokrąglone krawędzie, a niektóre z nich (cukiernica i mlecznik oraz zestaw do soli i pieprzu) rzeczywiście przypominają rzeczne otoczaki. Timo Sarpaneva cieszy się międzynarodowym uznaniem, ale swemu projektowi nadał imię swego ojczystego kraju w oryginalnym brzmieniu – „Suomi”.ROS 0835 # Serwis ten produkowany ze śnieżnobiałej porcelany, pozbawiony jakiejkolwiek dekoracji, był przez ostatnich kilka dekad jednym z najchętniej kupowanych serwisów Rosenthal w Niemczech, Skandynawii, we Włoszech i krajach Beneluksu. Od roku dostępny jest również z delikatną dekoracją w różnych odcieniach zieleni, a nazwano go “Biała orchidea”.

3 Comments on “Timo Sarpaneva – Suomi

  1. Jakże trafny opis : “Nieskończona energia rzecznego strumienia sprawia, że kamienie spoczywające na dnie rzeki tracą swe ostre krawędzie i „łagodnieją” ” …. Elementy serwisu Suomi nawet w dotyku sprawiają przyjemność, nie mówiąc już o dopieszczeniu wzroku czy po prostu zwykłej funkcjonalności. Rano, przy porannej kawie lub herbacie – patrząc spod przymkniętych powiek, na ten zestaw ze śnieżnobiałej porcelany – można dosłownie znaleźć się nad chłodnym, rzecznym strumieniem i poczuć powiew chłodnej, skandynawskiej bryzy. 5 gwiazdek na 5 możliwych. Pozdrowienia z Torunia – Marek.

  2. „Suomi” zachwyca swoją prostotą. Uwielbiam proste, subtelne formy, które idealnie współgrają z każdym wnętrzem.

    • Również dla nas jest ten serwis jednym z najlepszych projektów Studio – Line. A co ciekawe, od ponad 20 lat jest na obszarze niemiecko-języcznym oraz we Włoszech najlepiej “sprzedającym się” serwisem. U nas wciąż króluje “Biała Maria”, klasyczna i elegancka, ale przybywa nam klientów doceniających prostą, oszczędną, czystą formę “Suomi”. Czasami namawiamy klientów odwiedzających nasze sklepy, aby “zamknęli” w dłoni cukiernicę i “poczuli” gładką formę tego porcelanowego przedmiotu, pozbawioną uchwytów, wszelkich zbędnych ozdobników… To właśnie minimalizm w najczystszej postaci! Pozdrowienia!

Leave a Reply

%d bloggers like this: