Richard Ginori

Richard Ginori należy do najstarszych europejskich producentów porcelany. Nie należy do marek najlepiej rozpoznawalnych w Polsce, choć renoma tej firmy za sprawą niezwykłej jakości produkowanej przez tę manufakturę porcelany jest porównywalna z takimi firmami jak niemiecka Miśnia, duńska Royal Copenhagen, czy wiedeńska Augarten.
Historia florenckiego rodu Ginori sięga XIII wieku, choć o porcelanie mówić możemy poczynając od lat 40-tych XVIII wieku. Siedziba manufaktury mieściła się w pobliżu Florencji, w Doccia i tam do dziś funkcjonuje jedno z najciekawszych na świecie muzeów porcelany – Museo di Doccia. Polecamy!
Lata świetności tej manufaktury to okres międzywojenny, kiedy funkcję dyrektora artystycznego sprawował wybitny architekt i projektant Gio Ponti. Jego talent i osobowość, upór i wizjonerska konsekwencja pomagały budować nowatorskie relacje między sztuką i przemysłem, dwoma odległymi światami.Gio Ponti jest autorem wielu unikatów z porcelany, ale zajmował się z taką samą pasją innymi materiałami, np. stalą, współpracując z włoskim Sambonet, dzisiejszym partnerem Rosenthal.
Richard Ginori od dawna wiązał się chętnie ze światem mody, a niektórzy ze znanych włoskich kreatorów chętnie projektowali porcelanę, przenosząc na nią wzory stosowane w tkaninach, jak przypadku Oscara de La Renta. Dom mody Missoni nie tylko od wielu lat konsekwentnie buduje swą Home Collection, ale udostępnia swe charakterystyczne „zygzaki” do dekoracji zastawy stołowej, a nawet organizuje budzące sensację wspólne pokazy w ramach Salone de Mobile w Mediolanie. Prawdopodobnie ten czytelny związek z modą sprawił, że marką Richard Ginori zainteresował się Gucci i dziś ta stara florencka manufaktura jest własnością światowego giganta i być może w niedalekiej przyszłości na porcelanie Richard Ginori znajdzie się również logo Gucci.

Leave a Reply

%d bloggers like this: