Kolekcja „Sanssouci Blue” – spotkanie przeszłości z teraźniejszością

Rosenthal przywiązany jest do tradycji, a równocześnie stawia na łączenie jej z nowoczesnością. Doskonałym tego przykładem jest kolekcja „Sanssouci Blue” – o formie znanej z kolekcji o tej samej nazwie, produkowanej z porcelany w kolorze kości słoniowej z delikatnymi złoceniami na brzegach. Została ona odmieniona za sprawą bieli i oryginalnych motywów dekoracyjnych w kolorze błękitu.
Kolekcja „Sanssouci” znana z jest reliefowej dekoracji inspirowanej sztukateriami pałacu Sanssouci w Poczdamie. Dziś Rosenthal – wraz z Regulą Stüdli, która zaprojektowała dekorację dla nowej wersji serwisu – zaprasza nas do jednej z komnat pałacu poczdamskiego. Króluje w niej biel – filiżanki, talerze czy dzbanki wykonane są ze śnieżnobiałej porcelany w klasycznym odcieniu. Dodatkowo, każdy z elementów zdobi gęstwina roślin, w której skrywają się ptaki. Regula Stüdli, zafascynowana rzeźbiarską dekoracją Komnaty Woltera w Pałacu Sanssouci, stworzyła wyjątkową kompozycję, pełną wdzięku i witalności. W pędach dzikiej latorośli w odcieniu paryskiego błękitu skryła ptaki i motyle, dopełniając tę współczesną interpretację rokokowego wzoru pąkami kwiatów i gałązkami muśniętymi złotem.

Ta nowa kolekcja nie jest pierwszą realizacją Reguli Stüdli dla Rosenthal. Mimo nieco odmiennego charakteru kolekcji „Tajemniczy Ogród”, „Maria Róża” oraz „Sanssouci Blue”, w każdym z tych projektów czytelne jest charakterystyczne dla Stüdli rozmiłowanie w bogatej ornamentyce. Parafrazując przyjęte w terminologii określenie horror vacui (łac. „lęk przed pustką”), którym opisuje się bogato dekorowane przedmioty, możemy mówić o kolekcjach autorstwa Stüdli  jako tworzonych z… miłości do dekoracji. Jest to szczególnie widoczne, gdy weźmiemy pod uwagę ich lekkość odmienną od przytłaczających niekiedy zdobień na porcelanie.

“Sanssouci Blue” to zaproszenie do stołu w wyjątkowym stylu, w którym przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Delikatny wdzięk rokoka z jego lekkością, gracją i nieco kapryśną radością życia zachwyca na nowo.

4 Comments on “Kolekcja „Sanssouci Blue” – spotkanie przeszłości z teraźniejszością

  1. Piękne, delikatne i wyszukane ornamenty + nieskazitelna forma Sanssouci = REWELACJA 😉 Ale tym razem Pani Regula poszła na skróty. Kolekcja Sanssouci sama w sobie jest warta grzechu. Pozdrawiam.

  2. Klasyczna kolekcja porcelany Sanssouci dzięki Regula Stüdli jest pełna witalności. Zastosowanie przepięknych motywów w postaci motyli, ptaków, kwiatów oraz gałązek sprawiło, że tradycyjna dotychczas w swoim wyglądzie kolekcja Sanssouci zyskała nowy ciekawy wygląd nawiązujący do stylu rokoko, który wyróżniał się szczególnie dekoracyjnością i niejednokrotnie wykorzystywał elementy zdobień nawiązujące do chińskich motywów.

  3. Świetna, elegancka porcelana czyli taka jaką uwielbiam. Przyznam, że jestem miłośniczką kolekcjonerstwa i wiele z moich nabytków znalazłam na giełdzie serwisu http://kolekcjonuj.net.pl/ – każdy z Was powinien tam zajrzeć jeżeli nazywa się prawdziwym kolekcjonerem 🙂

  4. przepiękna dekoracja i kolor porcelany na tej edycji Sanssouci… uwielbiam ją…

Leave a Reply

%d bloggers like this: