City Cups – Mario Bellini

Jedną z ciekawszych propozycji kolekcjonerskich Studio Rosenthal jest seria porcelanowych kubków zdobionych architektonicznymi motywami wielkich miast.

Forma kubka to projekt świetnego włoskiego architekta Mario Belliniego, który przed laty zaprojektował jeden z najciekawszych serwisów o nazwie „Cupola”, nazwany tak ze względu na kształt wazy, która w istocie przypomina kopułę (z wł. cupola). Ten niezwykły projekt przez wiele lat był dumą firmy, choć produkcja wazy, która łącznie z przykrywą przybiera formę kuli jest nie lada wyzwaniem technicznym.
Również uchwyt filiżanek jest fragmentem koła, a umocowany skośnie na boku cylindrycznej filiżanki nadaje jej wyjątkowy charakter. Sama filiżanka lub kubek ma dużą i gładką powierzchnię pozwalającą na umieszczenie na niej rozbudowanej ilustracji. Philip Rosenthal zdecydował przed laty, że będą to wizerunki miast. Każdego roku pojawiały się nowe motywy projektowane przez różnych artystów, natomiast kubek był niezmiennie ten sam: Cupola wg proj. Mario Belliniego. Dziś w kolekcji mamy 15 miast, w tym aż 9 to miasta niemieckie, a pozostałe to wielkie światowe metropolie, takie jak: Londyn, Nowy Jork, Rzym, Paryż, Praga i Moskwa. Kubki z innymi motywami, które nie są już produkowane, wciąż dostępne są w sklepie esnobismo.com, np. Tel Aviv i są gratką dla kolekcjonerów. Wśród nich jest kubek szczególnie nas interesujący, bo przedstawia naszą stolicę. Na całej powierzchni odnajdujemy warszawską Starówkę, nad nią lecącego jak chagallowski anioł Lecha Wałęsę, na froncie – model starej „Warszawy” i sylwetki Żydów prosto z Kazimierza nad Wisłą. Jest też Wisława Szymborska, godło królewskie i kolumna Zygmunta. Jeden kubek, a tyle treści!

W porównaniu z innymi kubkami z serii City Cups, choć przedstawiają one niekwestionowaną urodę wielkich metropolii, „nasz” kubek należy do najbardziej intrygujących.

One Comment on “City Cups – Mario Bellini

Leave a Reply

%d bloggers like this: