Wielki powrót Marcello Morandini!

Rosenthal Studio-Line jest sprawcą nie lada niespodzianki na tegorocznych targach Maison&Objet Paris 2014. Marcello Morandini, który już w 1979 roku podjął współpracę z Rosenthal, powrócił z kolekcją wazonów i imponującym porcelanowym zegarem. Ten wybitny włoski architekt, rzeźbiarz i projektant urodził się w 1940 roku w Mantui, a obecnie mieszka i tworzy w Varese.
Jest typowym przedstawicielem konstruktywizmu w architekturze, a dla firmy Rosenthal projektował nie tylko rzeźby z porcelany, meble i porcelanę użytkową, ale również budynki fabryczne, np. fasadę w Speichersdorf i bardzo rozpoznawalny budynek administracyjny zwany „Lustrzanym Domem” w Selb. Kiedy przed niemalże 40 laty powstał zamysł zrealizowania projektu jego rzeźby zatytułowanej „Onda construtta” czyli „Konstrukcja fali” z tak wymagającego materiału jak porcelana, wydawało się to niemożliwe do wykonania. Z matematyczną dokładnością zaprojektowana rzeźba wymagała również niezwykłej precyzji ze strony wykonawcy. Marcello Morandini jest autorem wielu ciekawych form i dekoracji, wśród nich znalazły się zarówno obiekty limitowane, jak wspomniana „Fala” (100 egz.) czy „Chapeau Phillip” (49 egz.) oraz dzbanek TAC (99 egz.), ale również talerz dekoracyjny czy kolekcjonerska filiżanka do espresso. Wszystkie jego projekty charakteryzuje bardzo czytelna dynamika formy i niezwykła precyzja dekoracji.
Na targach w Paryżu z wielką dumą przedstawia Rosenthal nową kolekcję, która powstała dzięki współpracy z tym wybitnym architektem i projektantem.

Leave a Reply

%d bloggers like this: