Badalona

Badalona położona jest zaledwie 10 km od Barcelony. Administracyjnie należy jeszcze do tej wielkiej, wspaniałej metropolii i w gruncie rzeczy nie jest bynajmniej prowincjonalnym miasteczkiem, bo liczba jej mieszkańców przekroczyła już 200 000!
A jednak w starej części Badalony położonej bezpośrednio nad zatoką, poczuć się możemy zupełnie inaczej, niż w Barcelonie. Tam – wielkomiejski gwar, nieprzebrane tłumy turystów, setki restauracji i luksusowe hotele, Sagrada Familia i mnóstwo atrakcji, tu – mały lokalny kościółek, niewielki hotelik zwrócony frontem do morza i Rambla, zupełnie odmienna od tej w Barcelonie. Spacerując po Badalonie warto zadzierać głowę, aby dostrzec piękno wąskich, wysokich kamienic. Kilka z nich zaprojektował Joan Amigo, nie dorównujący wprawdzie sławą Gaudiemu, ale to jemu zawdzięcza Badalona wiele urokliwych domów, zachwycających fantazyjnymi szczegółami zdobniczymi i charakterystycznymi ornamentami natynkowymi. Joan Amigo całe swe życie spędził tutaj, w 1900 roku po ukończeniu studiów uzyskał dyplom architekta w Barcelonie, ale urodził się i zmarł w Badalonie. Jego projekty doskonale odzwierciedlają królujący w drugiej połowie XIX wieku kataloński „modernisme”, którego nie należy jednak mylić z europejskim modernizmem. Wprawdzie pastelowe kolory i miękkie linie, motywy roślinne i łagodne kontury łączą ten styl ze znanym nam Art Noveau, ale zasadnicza różnica to zamiłowanie do ukrytych symboli i tworzenie tajemniczego nastroju oraz przepychu, który sprawia, że domy stają się pałacami…

Zainteresowanych dawną historią tego miasteczka, założonego przez Kartagińczyków ponad 3 500 lat temu, odsyłamy do ciekawego muzeum, które powstało w miejscu rzymskich łaźni.

Do Badalony dojechać można z Placu Catalunya w ciągu kilkunastu minut kolejką miejską, która jedzie w kierunku Blanes. Warto skorzystać z niej, bo jadąc wzdłuż Costa Brava można z jednej strony podziwiać plaże i morze, a z drugiej strony – mijane urokliwe miasteczka. Inna możliwość szybkiego dotarcia to bezpieczne i czyste metro. Można wsiąść na stacji Passeig de Gracia lub przy Sagrada Familia, odpocząć w klimatyzowanym pociągu i bezstresowo dojechać w ciągu 17 minut do stacji końcowej Pompeu Fabra Badalona. Stara część miasteczka ma wszelkie zalety prowincji, lokalne cukiernie i piekarnie, urokliwe sklepiki i kawiarenki, jak „Antipodes”, niepowtarzalne knajpki i bary. Przed wieczornym wypadem do Barcelony polecamy wyjątkowy bar „4Pedres” i nieprzebrany wybór piw z całego świata. Metro w sobotę i w niedzielę kursuje przez 24 godziny, co pozwala po nocnej eskapadzie powrócić do Badalony, bo – cokolwiek by nie powiedzieć – i tak największą atrakcją pozostaje 5 kilometrowa plaża.

2 Comments on “Badalona

    • Zbliża się wiosna, ale juz teraz jest słonecznie i znacznie cieplej niz w Polsce. Warto pomyśleć o jakimś wypadzie jeszcze przed sezonem, bilety lotnicze są tanie, hotele puste… Najlepszy czas na zwiedzanie! Gdybym mógł pomóc udzielając więcej informacji, prosze dać znać! Pozdrowienia!

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s