Vinçon w Barcelonie

W całej Barcelonie nie znajdziesz drugiego takiego sklepu. Vincon! Absolutnie najlepsza lokalizacja w mieście – nie dość, że usytuowany przy najelegantszej ulicy katalońskiej stolicy, to jeszcze w bezpośrednim sąsiedztwie słynnego domu La Pedrera, projektu Antonio Gaudiego.
Każdy odwiedzający Barcelonę przynajmniej raz przemierzy Passeig de Gracia z luksusowymi witrynami Louis Vouitton i Gucci, Chanel i Prady. Większość z nich stanie w długiej kolejce, aby kupić bilet i wejść do domu Gaudiego. Duża część spośród oczekujących zainteresuje się, niejako przy okazji, zadziwiającymi oknami wystawowymi Vincon. Są one tak intrygujące, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Są zmieniane co miesiąc, czasem bardzo ekscentryczne i wręcz szokujące, stanowią ważną część strategii marketingowej. Katalończycy czekają na kolejną odsłonę z taką samą niecierpliwością, jak Paryżanki na każdą nową dekorację okien wystawowych słynnego francuskiego Hermesa. To zresztą świadczy o dużym zainteresowaniu mieszkańców Barcelony współczesnym designem.
Budynek, w którym znajduje się dziś Vincon – sklep? galeria? showroom? – był kiedyś własnością słynnego katalońskiego malarza Ramona Casas, przez wiele lat mieściła się w nim pracownia luksusowej konfekcji, a historia sklepu z artykułami wnętrzarskimi to lata 40-te, kiedy Enrique Levy i Hugo Vincon otworzyli podwoje sklepu z upominkami, nazywając go Regalos Hugo Vincon. Sprzedawano w nim tak wielkie ilości porcelany i szkła, że znaczną część powierzchni stanowiły magazyny, dziś są to wielkie przestrzenie ekspozycyjne z oddzielnym wejściem od strony ulicy Pau Claris.02W późniejszych latach Vincon stał się własnością rodziny Amat, która w 1967 kompletnie odmieniła wizerunek tradycyjnego sklepu z porcelaną, przekształcając go w ogromny salon wystawienniczy prezentujący na dwóch piętrach meble, oświetlenie i artykuły wyposażenia wnętrz. Na parterze znalazła swe miejsce szeroka oferta upominków, książek, pamiątek, w dalszej części sklepu – zabawki, lampy, porcelana i szkło, a wszystko na najwyższym poziomie.popop Na drugim piętrze, we wspaniałych przestrzeniach o architekturze typowej dla Eixample, jak nazywa się jedną z najstarszych i zarazem najpiękniejszych dzielnic Barcelony, odnajdujemy ikony współczesnego designu: poza hiszpańskimi lampami Discoco z firmy Marset, są tu fotele z Vitry, na ścianach półki Bookworms Kartella, lampy Artemide i meble Tom Dixon. Wychodząc na taras, gdzie prezentowana jest oferta mebli ogrodowych, podziwiać można tyły domu La Pedrera.Pomiędzy piętrami swe awangardowe wystawy prezentują młodzi artyści. Dla zainteresowanych współczesnym wzornictwem Vincon jest z pewnościa adresem „Nr 1” w Barcelonie, Ciudad Condal!

Leave a Reply

%d bloggers like this: