Mariaż Rosenthal & Marset

Na przedmieściach Barcelony, w małej Badalonie, usadowił się w latach 40-tych niewielki warsztat produkujący oświetlenie. Marset – niegdyś rodzinne przedsiębiorstwo o lokalnym zasięgu – nadal funkcjonuje w tym samym miejscu, ale należy dziś do czołówki producentów rozmaitego rodzaju lamp.

Christophe Mathieu.

Christophe Mathieu.

Swą pozycję Marset zawdzięcza współpracy z grupą projektantów cieszących się europejską renomą. Zadziwiać nas może, jak często najbardziej liczące się magazyny wnętrzarskie (Elle Decoration, AD, Wallpaper i in.) prezentują lampy tej firmy. Prawdziwym fenomenem jest wszechobecna lampa “Discoco”, która powstała w 2008 roku według projektu Christophe Mathieu. Występuje w różnych wielkościach i kolorach, ale składa się zawsze z 35 płatków połączonych tak, aby przypominały hiszpańskiego karczocha. “Discoco” odnajdujemy w luksusowych wnętrzach hoteli i restauracji, ale w zminiaturyzowanej wersji może stać się ozdobą prywatnego wnętrza, będąc niespotykanym, z niczym nieporównywalnym źródłem światła. Od pewnego czasu Rosenthal po połączeniu swych sił z włoskim Sambonet reorganizuje sieć handlową, odchodząc od koncepcji klasycznego sklepu z zastawa stołową.

Większość nowootwieranych salonów z porcelaną to starannie zaprojektowany moduł przestrzeni, w której oczywiście centralne miejsce zajmuje stół z porcelanową zastawą, a nad nim… biała lampa “Discoco”!

Joan Gaspar jest autorem najnowszej kolekcji lamp nazwanej „Ginger” Powstała ona dzięki najnowszej technologii z wykorzystaniem ultra-lekkiego materiału jakim jest warstwowo sprasowany papier i drewno. Projektowi towarzyszy jak zawsze doskonałe wzornictwo, typowe dla produktów Marset.

ginger

ginger2

Leave a Reply

%d bloggers like this: