Czekoladowa miłość…

Czy słyszeliście o takim muzeum, gdzie tabliczka czekolady zastępuje bilet wstępu? Oprócz wielu dostępnych tam ciekawych informacji o kakao, figur z czekolady i starych urządzeń do jej produkcji, można wypić też filiżankę tego przysmaku.

Barcelona, dzielnica Born – niedaleko Łuku Triumfalnego, przy ul. Comerc 36 mieści się MX, czyli Museu de la Xocolata. W starych poklasztornych budynkach, gdzie kiedyś gromadzili się zakonnicy św. Augusta, dziś znajduje się raj dla dzieci, które szczególnie upodobały sobie słodką czekoladę. W prawdziwy zachwyt wprawia je widok czekoladowych bohaterów rodem z filmów Disneya. Ale i dorosłych zainteresują niezwykłe figury (z „Pietą” włącznie!) oraz sensacyjne  informacje jak ta, że ziarna kakaowe zastępowały kiedyś środki płatnicze – za dziesięć ziaren w krainie Majów nabyć można było osła albo zyskać względy kobiet lekkich obyczajów, a już za sto – kupić niewolnika.

Historia kakao, które przywędrowało do nas ponad pięćset lat temu, jest dość znana. Na naszym kontynencie karierę czekolady spowolniły różne wysokie opłaty i cła wprowadzone przez europejskie mocarstwa, aby chronić swe zyski płynące z handlu z zamorskimi koloniami, dostarczającymi herbatę i kawę. Z tego też powodu dość późno rozpowszechniła się moda na picie czekolady, być może również dlatego, że jej przygotowanie jest bardziej czasochłonne i skomplikowane, niż pozostałych napojów. Z tego też powodu gorącą czekoladą raczyli się pierwotnie arystokraci i szlachta, celebrując rytuał jej przygotowywania i spożywając ją w kosztownej porcelanie. Kawę i herbatę pozostawiono mieszczaństwu…O czekoladzie napisano tak wiele, że nie warto chyba powtarzać encyklopedycznych informacji. Pisano o niej wiersze, znalazła się na obrazach wielkich mistrzów i w filmach znanych reżyserów (Hitchcock), często z udziałem sławnych aktorów (Johny Deep i Juliette Binoche), a Salvador Dali mawiał często, że szaleje za czekoladą! Niektórzy mówią, że czekolada jest substytutem miłości, inni twierdzą nawet, że jest odwrotnie!Wciąż dostępne są na rynku specjalne dzbanuszki z mieszadełkiem, które jest przydatne w przypadku stygnięcia i gęstnienia płynnej czekolady, a wielu znanych producentów porcelany ma nadal w swej ofercie specjalne filiżanki do jej picia, dzisiaj są to zazwyczaj wysokie, smukłe kubki, takie jak te, które wzbogaciły legendarny serwis „Biała Maria” Rosenthal. 

One Comment on “Czekoladowa miłość…

  1. Tak. Taki kubek z wielowiekowa tradycja to wspaniałe naczynie do smakowania szlachetnego napoju, jakim jest czekolada.

Leave a Reply

%d bloggers like this: