Moser – „kryształowy król”

Jeśli Miśnieńską Manufakturę nazywa się „cesarzową porcelany”, to czeski Moser jest z pewnością „kryształowym królem”. Historia szkła jest dłuższa od tradycji porcelany i niemniej fascynująca, a wśród producentów wyrobów z bezołowiowego szkła jest Moser bezsprzecznie liderem. Warto zwiedzić muzeum na staromiejskim rynku w Pradze, albo – jeszcze lepiej, odwiedzić hutę w pobliskich Karlovych Varach, aby na własne oczy zobaczyć jak rozżarzona płynna masa przemienia się w przepiękne szkło o przezroczystości porównywalnej tylko z kryształem górskim. Już od 1857 roku działa nieprzerwanie firma Moser, która wyspecjalizowała się w produkcji szkła użytkowego, dostarczając je najbardziej wymagającym klientom. Wiele wzorów, mimo upływu lat, jest wciąż w aktualnej ofercie, a szczęśliwi posiadacze mają gwarancję (w przypadku stłuczki!) nabycia pojedynczego elementu, nawet jeśli pochodzi on z kolekcji, która powstała ponad sto lat temu. Wciąż poszukiwane są takie wzory, jak Maharani (1895), Royal (1907), Splendid (1911), Pope (1916), Lady Hamilton (1934) czy Mozart (1936), które w przeszłości nabywane były przez książęta, maharadżów i królów.
Klientem Mosera był Marszałek Piłsudski, dla którego powstała specjalna seria Splendid z polskim orłem i monogramem, a przed kilku laty zwiedziła hutę prezydentowa Jolanta Kwaśniewska.
Wiele gwiazd filmowych posiada wazony i amfory Mosera, a to za sprawą prestiżowego festiwalu filmowego w Karlovych Varach.
Dzięki niezwykłym umiejętnościom rzemieślników i swojej długiej tradycji (jeden z najchętniej kupowanych wzorów – Lady Hamilton – obchodzi właśnie 80-lecie!) produkty Moser nieustannie cieszą oko znawców sztuki użtykowej. Moser oferuje dziś nie tylko kolekcje klasyczne, ale również obiekty współczesne o nowoczesnych formach i imponującej kolorystyce.
Przykładem udanego mariażu tradycji i klasyki z aktualnymi oczekiwania nabywców wyjątkowego szkła są unikatowe wazony (limit 50 szt.), które choć powstają w oparciu o szkice pochodzące z 1890 roku, zachwycają również w XXI wieku.