Rhino

Turyści zwiedzający Marbellę, luksusowy hiszpański kurort, nie mogą nie zauważyć tam imponującej rzeźby S. Dali, przedstawiającej nosorożca. Ale czy wiedzą, jaki jest jego związek z porcelaną? Nosorożec pojawił się w Europie po raz pierwszy w Colosseum za sprawą cesarza Tytusa, który sprowadził go do Rzymu już na początku 1- tysiąclecia. Stało się to wielką sensacją, a egzotyczne zwierzę budziło ogromne zdumienie i zainteresowanie. Kolejnym wydarzeniem było w 1515 roku przybycie nosorożca do Lizbony w efekcie wyprawy morskiej do Indii.
Jeden z lokalnych artystów sporządził wtedy drzeworyt stanowiący inspirację dla Dürera, autora powszechnie znanej pracy przedstawiającej nosorożca z charakterystycznym rogiem na grzbiecie. Ten drzeworyt był wielokrotnie kopiowany przez różnych artystów, a kiedy powstała Miśnieńska Manufaktura, najstarszy europejski producent porcelany, posłużyła do stworzenia formy pozwalającej na wypalenie nosorożca Dürera z białej porcelany – tak powstała Clara. Kiedy po raz trzeci nosorożec przybył na nasz kontynent w 1714 roku, z istniejącego tylko na sztychach (albo w wersji porcelanowej!) fantastycznego i groźnego potwora stał się zwierzęciem istniejącym w rzeczywistości. Niewiele lat później (Clara) przybyła do Rotterdamu za sprawą holenderskiego kapitana Clara, inspirując współczesnych jej muzyków i poetów i pozując rzeźbiarzom.

Wędrowała po Europie, odwiedziła Niemcy, Szwajcarię i Austrię, trafiła do Polski, a potem do Francji i Włoch, dotarła nawet do dalekiej Danii, wszędzie stanowiąc niebywałą atrakcję. Oszołomiła szwajcarskiego artystę Petera Antona von Verschaffelta, o którym nie wiemy, gdzie i kiedy spotkał Clarę. Był poszukiwanym twórcą, który krążył między Rzymem i Londynem, projektując pałace i ogrody, budując biblioteki i odnawiając kościoły. 10 lat po śmierci Clary stworzył na jej podobieństwo zminiaturyzowaną rzeźbę, którą wciąż produkuje bawarska manufaktura Nymphenburg. Może ona stanowić niebanalną i intrygującą ozdobę stołu, inspirując gości i powodując, że podejmą rozmowę o historii i kulturze, odbiegającą od codziennych trosk i problemów. A wszystko za sprawa niezwykłej Clary z białej porcelany…

Leave a Reply

%d bloggers like this: