Koń

Według chińskiego horoskopu rok Konia to czas pomyślnych doświadczeń i najlepszy okres na realizowanie nowych projektów. Choć już minął, bo 18 lutego 2015 roku nastąpiła zmiana w chińskim kalendarzu, koń nadal pozostanie jednym z najbardziej ukochanych zwierząt towarzyszących człowiekowi.
W naszej kulturze koń to symbol zwycięstwa i nieokiełznanej wolności, symbolizuje też siłę i męstwo, a odwaga bojowego rumaka przesądzała niekiedy o życiu lub śmierci wojownika. Uskrzydlony koń, czyli Pegaz, to natchnienie dla poetów. Może dlatego, że od jednego uderzenie jego kopyta „buchało inspirujące źródło”, jak wierzyli starożytni Grecy. W sztuce koń obecny jest od dawna, zarówno w malarstwie jak i rzeźbie.
Już w czasach prehistorycznych znalazł się na ścianach i sklepieniach jaskiń, zdobi też antyczne amfory. Książęca Manufaktura Fürstenberga ma w swej kolekcji piękną zastawę stołową o nazwie „Victoria Louise” z motywem rumaka.
Rene Lalique uwielbiał konie, które zaklęte w kryształowe szkło pojawiają się jako rzeźby, zdobią wazony, są przyciskami do książek lub drobnymi figurkami dekoracyjnymi.
W 2014 roku Elad Yifrach, projektant i zarazem właściciel firmy L’Objet, z okazji chińskiego roku Konia, całą swą uwagę skierował na stworzenie porcelanowej kolekcji związanej z sylwetką tego szlachetnego zwierzęcia.
Hermes, francuski producent luksusowych damskich torebek, z racji swej historii producenta skórzanych siodeł i akcesoriów związanych z jeździectwem, stworzył również kolekcję porcelany. Jej dekoracja nawiązuje do „Baśni z 1001 nocy”, a koń występuje w roli głównej.
Koń nie tylko odpowiada za rozwój i to jest dobre 😀