Fioletowy

Kolor fioletowy można uzyskać na kilka sposobów, ale najprościej jest nałożyć kolor czerwony na tło niebieskie. Kolor ten kojarzy się z władzą i szlachetnością, a jedną z jego odmian, czyli purpurę używano już w starożytności, a później w średniowieczu do barwienia płaszczy dostojników świeckich i kościelnych.

Jest majestatyczny, lubiany przez osoby religijne i poszukujące odpowiedzi na pytania dotyczące sensu życia i śmierci.
Równocześnie działanie tego koloru uważa się za kojące i wyciszające, przydatne osobom potrzebującym dystansu do szarej, codziennej rzeczywistości. Wycisza i uspokaja, sprzyjając kontemplacji i medytacji, a osobom przebywającym w pomieszczeniach o tym kolorze łagodzi stres.

6
Wbrew pozorom stosunkowo rzadko występuje w przyrodzie, stąd różne jego odcienie nazywa się w sposób nawiązujący do kwiatów: fiołkowy, lawendowy, bzowy, albo porównując go z kolorami owoców (śliwki, bakłażany).
8

9Co ciekawe, w kulturze światowej symbolika koloru fioletowego przeszła w XX wieku zaskakującą metamorfozę. Kiedyś fiolet traktowany był z wielką powagą, może dlatego, że za sprawą religii kojarzył się z męką Chrystusa. Przez wieki traktowano go też w połączeniu z czernią i szarością jako jedyny kolor dopuszczalny w okresie żałoby.
Aż nagle w latach 60-tych zawłaszczony został przez kontrkulturę i fiolet ukochali sobie hippisi! Różne jego odcienie symbolizują dziś młodość i niezależność, niekonwencjonalny styl życia i potrzebę wolności w otaczającym nas zmaterializowanym świecie.

 

Kolor fioletowy jest ostatnim w naszej zabawie! Zapraszamy do dalszego komentowania postu i dzielenia się z nami Waszymi przemyśleniami na temat tej barwy! Przypominamy, że wszyscy, którzy zostawili komentarz na temat postów o kolorach są nagradzani. Laureaci konkursu #Design w kolorach tęczy otrzymali główne nagrody marki Alessi, pozostali uczestnicy konkursu porcelanowe Aniołki Rosenthal, natomiast osoby, które podzieliły się z nami wpisem, komentując pozostałe kolory: seledyn. szary, bordo, brązowy i fioletowy otrzymają upominki Rosenthal z kolekcji “Crystal Emotion”.
Prosimy o kontakt na adres kontakt@rosenthal.pl.

Dziękujemy za dotychczasową zabawę! 🙂

Oczywiście nie powielamy upominków. Te, które będą przyznawane za ostatnich pięć wpisów trafią do nienagrodzonych wcześniej osób. Chcemy, aby każdy miał szansę na drobną nagrodę od Rosenthalblog.

13 Comments on “Fioletowy

 1. Jest, jest, ….jest !!! Kolor który działa na mnie jak błyskotki na srokę 😉 …. Absolutny numer jeden pośród barw które towarzyszą mi w moim prywatnym azylu jakim niewątpliwie jest moje mieszkanie. Znajomi mówią że mam “fioletowy zawrót głowy” …. i tak jest, przyznaję bez mrugnięcia powieką 🙂 . Nie będę przytaczał znaczenia tego koloru, ponieważ doskonale zrobili to Państwo powyżej. Dodam tylko że jednym z marzeń do zrealizowania w tym roku jest kupno lampy marki Kartell w przedmiotowym odcieniu…. Jest już przygotowane miejsce na biurku, tuż obok wazonu Tasca marki Rosenthal Studio Line. Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytelników i bywalców blogu Rosenthal, oraz redagujących oczywiście 🙂 ….

 2. Fiolet zawsze kojarzył mi się z zapachem bzów, moich ukochanych kwiatów. Co roku czekam, aż zakwitną, by potem w cieple dni siedzieć na ławce pod krzakiem bzu w babcinym ogrodzie i czytać książki, delektując się zieloną herbatą w porcelanowej filiżance 🙂 A kiedy szukałam odpowiedniego koloru do sypialni mój wybór padł właśnie na jasny liliowy odcień. Fiolet przed udaniem się na spoczynek świetnie wycisza i uspokaja a sny są bardziej kolorowe;)

 3. Rozmowa z moją czteroletnią córeczką:
  – Wiesz mamo, fioletowy to taki różowy dla dorosłych
  – a czemu dla dorosłych? -pytam
  – bo jest taki dostojny i poważny, ale uśmiechać i wygłupiać się też potrafi

 4. Fioletowy – kolor sędziego. Zarówno w przeszłości, jak i dzisiaj.
  Folet – kolor stonowany, dlatego też barwa dyplomacji.
  Fiolet – kolor samotności i kreatywności jednocześnie.
  Fioletowe odcienie – czarują i uwodzą, kuszą i zachwycają.

  Fiolet – bez, fiołki, lawenda….słowem, coś nie tylko dla oka!

 5. Fioletowy to kolor majestatyczny i tajemniczy. Kojarzy się z pięknymi kwiatami, wśród których wspaniale się wypoczywa 🙂

 6. Fiolet to bardzo intrygujący kolor,to kolor elegancji i wytworności.Uwielbiam jego odmianę-kolor lawendy,otacza mnie ten kolor na co dzień w moim domu i ogródku.To kolor uduchowienia i odprężenia

  • Dla mnie ten kolor kojarzy się ze szlachetnością , łagodzi stres, wycisza po ciężkiej pracy z pacjentami, nawet w gabinecie mam liliowy kolor kafelek, fioletowy kolor mebli !!!

 7. Fiolet to dla mnie kolor zapachu, fiołki, bez, lawenda. To kolor lubiany w mojej rodzinie, córka tapety w kolorze sobie wybrała, ja mam lawendowe osłonki na doniczki. Kojący i relaksujący kolor, świetnie z bielą się komponuje

 8. Kolor fioletowy towarzyszy mi we wnętrzach mojego mieszkania od kilku lat, kiedy się w nim zakochałam. Jednak myślę, że w życiu podświadomie zawsze go wybierałam- kwiaty( lawenda, bez, lilie, fiołki towarzyszyły mi od dawna, na tapecie telefonu mam fioletowe kwiaty) 🙂 często wybierałam perfumy z dodatkiem fioletowych kwiatów. Odzież fioletowa tez miała swoje miejsce w mojej szafie. Kolor ten podoba mi się, dobrze się czuję w jego obecności, odpoczywam przy nim. Myślę, że jest dostojny, ciekawy, bezpieczny. 🙂

 9. Kolor fioletowy to zetknięcie odwagi ze sprytem. Fioletowa kreska przy zielonej tęczówce. Puszystość i miękkość starej sofy. To jak pocałunek pełen namiętności… To jak zamykam oczy i chłone zapach lawendy o w trakcie zachodu słońca stojąc wśród otaczających mnie lawendowych pól. To kolor przelatującej ważki nad ukrytym w głębi puszczy mokrą dem -tajemniczy, nieprzenikniony, magnetycznie przyciągający! To dama w pięknej aksamitne ciężkiej sukni idącą jakby płynęła wśród tłumów. Fiolet to dla mnie wytchnienie i ukojenie jak ciepły dotyk w środku zimy. To niebo kładące się spać.

 10. Fioletowy,raczej jego odcień lawendowy,moja miłość.To kolor przewodni na moim ślubie i wszystkie dodatki sukienki.bardzo szczęśliwy kolor

Leave a Reply

%d bloggers like this: