Cedr

„Chwała Libanu” – tak nazywano w przeszłości to dostojne drzewo rosnące w lasach Libanu, Syrii i Turcji. Cedr pojawia się w starym piśmiennictwie, symbolizując dostojeństwo i majestat królewski.

1Znajduje się w godle Libanu, a powszechnie kojarzony jest z królem Salomonem, który cedrowego budulca użył do postawienia Świątyni Jerozolimskiej. Te potężne drzewa, osiągające wysokość ponad 40 metrów, mogą żyć ponad 500 lat! Niestety wycinano je intensywnie od czasów starożytnych i nie są dziś tak powszechne, jak przed wiekami, kiedy góry Libanu pokrywały rozległe lasy.3 Drewna cedrowego używano do budowy domów, pałaców i okrętów, był wszechobecny w meblarstwie i produkcji drewnianych przedmiotów użytkowych, ma ciepły czerwony odcień i pozbawione jest sęków.45 Posiada nie tylko piękną strukturę, jest też wyjątkowo trwałe i słynie z odporności na szkodniki. Ponieważ nie butwieje, używane jest też w rytuałach religijnych związanych z oczyszczaniem duszy i ciała. 6Jednak cechą wyróżniającą cedr spośród innych szlachetnych gatunków jest jego zapach i wonna żywica wydzielana przez szyszki. Olejek cedrowy ma wszechstronne zalety lecznicze, może być stosowany jako środek antyseptyczny, ale ważniejsze są jego właściwości pobudzające metabolizm.7Uzyskuje się go drogą destylacji drewna, a w składzie olejku znaleźć można ponad 50 różnych substancji, z których większość ma działanie antybakteryjne i grzybobójcze. Olejki eteryczne o balsamicznym zapachu są natomiast bezcenne w aromaterapii, łagodzącej stres i pozwalającej uzyskać spokojny sen. Stosowano je już w kosmetykach Starożytnego Wschodu łącząc zapach cedru z bergamotą, cyprysem i jałowcem, ale do dziś nie udało się stworzyć jego syntetycznego odpowiednika!8

Cedr – tajemniczy zapach, który można spotkać bardzo często w esencjach zapachowych Lampe Berger Paris. Czy Wy także jesteście jego zwolennikami? Czekamy na Wasze komentarze, opisujące spostrzeżenia związane z cedrem. Forma jest całkowicie dowolna. 

Pamiętajcie, że na Autora najlepszego wpisu czeka nagroda, której sponsorem jest Lampe Berger Polska – www.lampeberger.com.pl

Zapraszamy także do udziału w konkursie o zapachach na Inkpink.pl: http://bit.ly/1Lkmdic – znajdziecie tam ciekawy post oraz zabawę, w której wystarczy jedynie w najbardziej interesujący sposób odpowiedzieć na proste pytanie, aby wygrać lampę i esencję od Lampe Berger Polska!

🙂

6 Comments on “Cedr

 1. Dziś – jako ciekawostkę dodam tylko iż Cedr odgrywał istotną rolę również wśród ludów celtyckich, gdzie zwracano uwagę szczególnie na jego długowieczność; możliwe że właśnie dlatego druidzi wykorzystywali żywicę cedrową do balsamowania zwłok. Roślina ta ma dosyć jednoznaczną symbolikę – łączy się ją z boskością, nieśmiertelnością oraz długowiecznością. Woń, jaką uwalnia cedr, jest przytulna, ciepła i relaksująca. Przywodzi na myśl ciepło domowego ogniska i jest synonimem bezpieczeństwa. Kadzidełka o zapachu drzewa cedrowego sprawdzą się po dniu spędzonym w biegu, jako środek wyciszający zmysły i rozluźniający ciało. Rewelacja !!! Polecam i pozdrawiam.

 2. Cedr, piękne, dostojne drzewo, które urzekło nie jednego ogrodnika czy artystę. Mnie zniewolił widok majestatyczny, wielowiekowego cedru, który znajduje się w zespole pałacowo-parkowym Villi Grumello w pobliżu miasta Como we Włoszech. Cedr stoi przed samą villą, ktoś kto tam mieszka, może budząc się oglądać szerokie, rozłożyste gałęzie tego drzewa, może napawać się jego zapachem. Dzień rozpoczynający się takim widokiem nie może być zły i nieudany.

 3. Wiecznie zielony, wiecznie piękny. Cedr to prawdziwie majestatyczne źródło energii, z której możemy czerpać. Wzbudzał szacunek u nawet najstarszych plemion. Wykorzystywany zarówno do budownictwa i stolarstwa jak i do lecznictwa. Kojarzy się z ideałem, czymś silnym, nadzwyczajnym. Cedr dodaje atmosferze wyższości i szczęścia.

 4. Jestem historykiem. Dla mnie cedr jest takim drzewem dla kultury judeo-chrześcijańskiej jak dla Amerykanów sekwoja. Pamiętam, jak stałem w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej i patrzyłem na kilka tysięcy lat zaklętych w słojach ściętej sekwoi. Cedr budzi u mnie podobną nostalgię. Pojawia się w Biblii, jako budulec między innymi Świątyni Jerozolimskiej. Nie jestem wierzący, ale świadomość tego, że te drzewa są świadkami najważniejszych wydarzeń historii, robi na mnie wrażenie. Zresztą z perspektywy historii Świątynia Jerozolimska jest młodziutka, Piramidy też stoją dzięki cedrom – inaczej nie dałoby się ich zbudować. Choć tu zdaje się cedy przegrały, bo cywilizacja kamienia okazała się trwalsza… Nie przypadkowo nawet w banalnym Asteriksie i Obeliksie drewno cedrowe wiedzie się z Libanu…
  Tylko żal, że tego cedru coraz mniej… I Liban, któego cedr jest symbolem coraz niebezpieczniejszy… Pamiętam, jak oglądałem zdjęcia znajomego, z którym zdarzyło mi się studiować we Francji. Piękne, śródziemnomorskie, lekko górzyste klimaty. Krajobraz marzenie. Mimo wojen, kolonialnej przeszłości, mimo 1982 roku i tego, co się działo w Bejrucie. Teraz też tam jest groźnie…
  Podobno cedr to symbol wojny i wojowników…
  Szkoda, że nie można tego stwierdzenia użyć tylko w odniesieniu do przeszłości…

 5. Cedr kojarzy mi się z moim tatą… i jego perfumami/zapachem. Tak jak drzewo cedrowe jest silny, stateczny, emanuje spokojem, daje poczucie bezpieczeństwa.

Leave a Reply

%d bloggers like this: