Mythos

Czy człowiek może żyć bez sztuki? Czy społeczeństwo może funkcjonować bez artystów? – takie pytania zadawał Paul Wunderlich i sam odpowiadał: “Tak, tylko że nie opłaca się to żadnej ze stron!”

4Zmarły w 2010 roku niemiecki artysta zasłynął z mistrzowskich litografii o silnym ładunku erotycznym. Wzbudzały one tak silne kontrowersje, że w 1960 cały cykl został skonfiskowany przez prokuraturę w Düsseldorfie jako obrażające moralność!6 Po 25 latach powróciły do autora bez komentarza… W swych artystycznych poszukiwaniach szukał Wunderlich inspiracji w mitologii, co odczytujemy w treści i samych tytułach jego prac. Mythos, Horus, Ikarus…
Dzięki niemu w kolekcji Rosenthala pojawił się serwis o niezwykłej formie, jeden z najoryginalniejszych w całej dotychczasowej dzialalności tej firmy.2aa Dużym wyzwaniem technicznym były uchwyty do dzbanków, ale najsilniejsze emocje wzbudziły porcelanowe skrzydełka, zastępujące uszka filiżanek. Ten nowatorski pomysł okazał się zaskakująco wygodnym rozwiązaniem, a zachwycił się nim sam Gianni Versace, który wiele lat pózniej zaprojektował słynny serwis “Medusa” i zastosował złocone skrzydełka jako uchwyty wazy do zupy i cukiernicy, przykrywek i uszek.
Forma filiżanki do espresso “Mythos”, oryginalny projekt Paula Wunderlicha o kilkudziesięcioletniej już historii, posłużyła wielu artystom do realizacji koncepcji filiżanek kolekcjonerskich z których każda dekorowana jest w sposób określony przez artystę.5A

6 Comments on “Mythos

    • Dzięki za komentarz, tez ” uskrzydlający” . Ciekawe jest w tym wszystkim to, że pewne projekty nie nabierają rozgłosu, choć są bardzo ciekawe i nowatorskie. Dopiero, gdy pod nimi podpisze się ktoś o znanym nazwisku ( w tym wypadku był to Gianni Versace ) wszystko nabiera tempa. Od kiedy filiżanka ze skrzydełkiem znalazła sie w jego kolekcji, stała się rozpoznawalna zyskijąc status “ikony designu”.

  1. Możliwe, że człowiek może żyć bez sztuki, ale o ile jest uboższy…

    • To prawda, dlatego należy – w miarę możliwości – otaczać się pięknymi przedmiotami. I wcale nie muszą być kosztowne, a mogą nam służyć przez całe zycie, np. kubek z interesującą dekoracją! ( nie zawadzi trochę krypto-reklamy, prawda? ) pozdrowienia.

  2. sztuka od wieków czerpie z otaczającego ją świata i dlatego tak nią się zachwycamy, to czego nie dostrzegamy na co dzień artysta potrafi uchwycić w niebanalny i ciekawy sposób, czyli człowiek bez sztuki żyć nie może bo to w końcu nasza codzienność

    • Ale trzeba to zauważyć… Znależc na to chwilę czasu, posiadać trochę wiedzy, a przede wszystkim wrażliwość na piękno i urodę przedmiotu. I tego życzymy Pani, sobie i wszystkim naszym Czytelnikom! Pozdrowienia!

Leave a Reply

%d bloggers like this: