Zemer Peled

Niezwykłe porcelanowe kwiaty, czasami przypominają nam białe chryzantemy, a często kojarzą się ze światem roślin rozkwitających w głębiach mórz. Powstają z białej porcelany, a najchętniej używanym barwnikiem jest kobaltowy błękit.

Ich autorką jest młoda izraelska artystka, Zemer Peled, która urodziła się i wychowała w Kibucu w północnej części swego kraju. W Jerozolimie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych i Wzornictwa, a swe studia kontynuowała w Londynie w Royal College of Art, koncentrując się na szkle i ceramice.
Jej artystyczna kariera nabrała zawrotnego tempa, kiedy porcelanowe kwiaty znalazły się w słynnej londyńskiej galerii Saatchi, a ich sprzedażą zajął się renomowany dom aukcyjny Sotheby.
Autorka chętnie ujawnia niezwykłą metodę konstruowania osobliwych kwiatowych kompozycji. Po wypaleniu w ceramicznym piecu cienkich porcelanowych arkuszy, rozbija je młotkiem na drobne cząstki, które ponownie układa, łącząc je w wyimaginowane kompozycjePair-by-the-sea_2

Dzięki jej wyobraźni oraz rzemieślniczym umiejętnościom powstają fascynujące choć nierealne kwiaty, czasami więdnące, a kiedy indziej – bujnie rozkwitające.Blue-White-porcelain-shards-flower_1 Blue-White-porcelain-shards-flower_5 Blue-White-porcelain-shards-flower_3

One Comment on “Zemer Peled

  1. Kwiaty sa rzeczywiście piękne, ale bardziej zachwyca mnie cierpliwość artystki 🙂

Leave a Reply

%d bloggers like this: