Smok

To zaskakujące, jak wiele istnieje wyobrażeń zwierzęcia, które nie istnieje! Smoka wyobrażamy sobie najcześciej w postaci podobnej do węża, z łapami i pazurami, o skórze pokrytej łuska.czasami miewa jelenie rogi i bawole uszy. Wyglad smoka najcześciej jest przerażający, choć wiele zależy tez od jego wielkości. Inaczej go traktujemy, gdy jest mały jak jedwabnik, a strach budzi, gdy jest tak wielki, ze wypełnia przestrzeń miedzy niebem i ziemia!
Co ciekawe, Chińczycy odbierają smoka jako zwierzę dobroduszne, zasługujące na zaufanie, strzegące ogniska domowego. Rownież ludzi urodzonych w roku chińskiego smoka uważa sie za szczerych i wartościowych, o wielu pozytywnych cechach. W Chinach cesarskich był smok symbolem imperatora, może dlatego miśnieńska porcelanę z czerwonym smokiem mogli używać wyłącznie saksonscy książęta?
345

Ta intrygująca dekoracja tak ścisłe nawiazująca do ojczyzny “białego złota” przypomina nam ciekawą historie europejskiej porcelany. W kosmologii istnieją cztery kategorie smoków: smoki nieba i duchów, władcy rzek i skarbów, ale rownolegle istniały wyobrażenia o czterech smokach sprawujących piecze nad czterema częściami morz. Smoki w europejskiej kulturze sa niemalże tak samo obecne, jak w legendach dalekowschodnich.
6Francuski producentach ozdobnego szkła kryształowego często sięga do smoczego motywu. Spotykamy go w biżuterii, która ma właścicielce gwarantować szczęście i powodzenie, zdobi patery i wazony, występuje w formie intrygujących figur.
W ubiegłym roku na targach we Frankfurcie smoki zdominowały stoisko Rosenthala, który przedstawił 2 nowe kolekcje Versace: Azjatycki sen i Legenda o smoku. W obydwu dekoracjach pojawia sie majestatyczny smok usytuowany centralnie, otoczony barokowym, bogatym ornamentem z czterema medalionami symbolizującymi słońce i głowę Meduzy. Atelier Versace składa w ten sposób hołd Azji i jej kulturze.
Ciekawą propozycję ma dla miłośników azjatyckich dekoracji nowojorski projektant Elad Yifrach, który porcelanową misę ulokował w objęciach dwóch smoków.8

Leave a Reply

%d bloggers like this: