Julian Schnabel

Julian Schnabel, amerykański reżyser i scenarzysta, uznany artysta malarz i rzeźbiarz. Urodził się w 1951 roku w Nowym Jorku. Kiedy wraz z rodzicami przeniósł się do Teksasu, podjął studia na uniwersytecie w Houston. Tam uzyskał licencjat z dziedziny sztuki. Szybko zyskał rozgłos, a jego wystawy cieszyły się uznaniem publiczności i krytyki. Filmem zajął się stosunkowo późno, reżyserując “Basquiata – Taniec ze śmiercią”, w którym opowiada o tragicznym losie swego przyjaciela. Światowy rozgłos przyniósł mu jednak inny film, ” Motyl i skafander”, przez wielu krytyków uznany za absolutne arcydzieło. Za reżyserię tego filmu otrzymał nagrodę główną w Cannes. Zanim jednak osiągnął swą pozycję w świecie filmu, był już uznanym malarzem, rzeźbiarzem i architektem.
Nazywa się go neo-ekspresjonistą, a cechą wyróżniającą jego obrazy jest niecodzienna technika tworzenia z użyciem porcelany. Znane są jego “porcelanowe” portrety i krajobrazy.

Elton John

Elton John

Ukoronowaniem związku z tym szlachetnym materiałem – choć paradoksalnie w jego obrazach odnajdujemy tylko porcelanową stłuczkę! – stało się podjęcie współpracy z francuską firmą Bernardaud. Z okazji 150 -lecia uruchomienia tej manufaktury Michel Bernardaud zaprosił do współpracy kilku wybitnych przedstawicieli świata filmu, a wśród nich znalazł się również Julian Schnabel. Zaprojektowana przez niego kolekcja, której towarzyszy niepokojące motto autora “każdy anioł ma swą przerażajacą stronę”, jest niewielka. Składa się tylko z 5 podstawowych elementów zdobionych fragmentami tego samego motywu architektonicznego.
O swoim projekcie mówi autor: ….być może ktoś spojrzy na swój talerz i uda się w podróż! Możesz marzyć o dalekiej podróży, a Twoja potrawa wyglądać będzie piękniej i smakować lepiej!

One Comment on “Julian Schnabel

  1. rzeczywiście kolekcja pozwala marzyc o podróżach i miejscach, i sprawia, że człowiek na chwile może odrywać się od otaczającej rzeczywistości

Leave a Reply

%d bloggers like this: