Hannelore “Loki” Schmidt

Co może łączyć niemiecką działaczkę na rzecz ochrony środowiska ze światem porcelany? Hannelore Glaser (ur. 1919 – zm. 2010) była pedagogiem i botanikiem. Dzieciństwo spędziła w skromnych warunkach w niezbyt zamożnej dzielnicy Hamburga. Już w szkole podstawowej, jako dziesięcioletnia dziewczynka, poznała swojego przyszłego męża, którego poślubiła w 1942 roku. Był nim Helmut Schmidt, późniejszy kanclerz Niemiec.

IMG_2233

“Loki” (jak nazywali ją bliscy i przyjaciele) Schmidt ciepło wypowiadała się o swoim małżonku. W jednym z ostatnich wywiadów wspominała: „… to z nim jako mała dziewczynka wypaliłam pierwszego papierosa, aż trudno uwierzyć, że minęło już ponad 70 lat!”.
cigar
Przyznała też, że wykonując obowiązki protokolarne nieco wykorzystywała swoją pozycję w Bonn dla zwrócenia uwagi na problemy ochrony środowiska, a zwłaszcza ginących rodzajów roślin. Cieszyła się wielkim uznaniem i sympatią. Przemierzyła 26 000 km, aby opracować album o niemieckich ogrodach botanicznych. W 1985 roku odkryła w Meksyku nieznany gatunek pięknej bromelii, którą nazwano jej imieniem (pitcairnia loki schmidtiae); również jedna z odmian dalii nosi jej imię.

KWIAT2
KWIAT1

We współpracy z marką Rosenthal Loki Schmidt opracowała serię 12 talerzy na których przedstawione zostały gatunki roślin zagrożonych wyginięciem.
2talerze_tyl
2talerze_front2
talerz_loki2

“W czasach, kiedy nie było jeszcze Ministerstwa Ochrony Środowiska czy partii Zielonych, Filip Rosenthal wykazywał autentyczne zainteresowanie tą problematyką. Wierzę, że wspólnie udało nam się dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, którym bliskie jest przesłanie ‘miłości do natury’”.
foto koncowe
12 motywów roślinnych pojawia się ponownie na paterze zaprojektowanej przez Loki Schmidt w ramach projektu “Hommage Philip Rosenthal”.

Leave a Reply

%d bloggers like this: