Rosenthal Tradition – Biżuteria

W 2016 roku świętujemy 100-lecie powstania “Białej Marii”, serwisu zaprojektowanego przez samego Philipa Rosenthala. Z tej okazji  powstała specjalna wystawa, którą oglądać można będzie w wielu miastach Polski, a jej premiera miała miejsca w poznańskim Bazarze.
facebook_icon2

Wśród eksponatów ilustrujących historię tej niezwykłej zastawy na uwagę zwiedzających zasługują broszki i zawieszki z porcelany. Znalazły się one wśród elementów serwisowych z racji zdobień, które zostały ręcznie naniesione na porcelanową biżuterię i do złudzenia przypominają dekoracje malowane z wielką starannością na filiżankach, wazonach i drobnych przedmiotach upominkowych. W niektórych przypadkach można wręcz sądzić, że są dziełem tej samej malarki lub malarza.
lopatka2
Zanim jeszcze powstały w Europie pierwsze manufaktury, porcelanowe wyroby docierały “szlakiem jedwabnym” z Dalekiego Wschodu. Korzenne przyprawy, jedwab, wyroby z laki i inne nieznane Europejczykom luksusowe przedmioty trafiały wyłącznie do rąk ludzi najzamożniejszych.
róża3
Zdarzało się, że delikatne i kruche wyroby porcelanowe nie wytrzymywały trudów podróży, a wtedy potłuczone kawałki oprawiano w złoto i srebro traktując je jak kamienie szlachetne. Tak powstawała niecodzienna biżuteria ceniona przez średniowieczne elegantki, co świadczy najlepiej o tym, jak wysoko ceniono  wówczas “białe złoto”.
zwierzeta
Do tej tradycji nawiązała manufaktura Rosenthal, gdzie powstawały ręcznie malowane wisiorki w formie medalionu oraz okrągłe lub owalne broszki. Ich krawędzie, gładkie lub reliefowe, są najczęściej srebrzone lub złocone, natomiast gładkie powierzchnie wypełniają barwne i bogate kwiatowe kompozycje.

silver
W produkcji porcelanowej biżuterii stosowano również skomplikowaną technikę “silver overlay”, ale największa  pracochłonność wiąże się z misternie malowanymi scenkami dworskimi. Ta wyjątkowa biżuteria pojawiła się z okazji jubileuszu Białej Marii  w ofercie “Rosenthal Tradition”.
dworska

Leave a Reply

%d bloggers like this: