Gilbert Portanier

„Krótko po naszym pierwszym spotkaniu Philip Rosenthal zaprosił mnie spontanicznie do małego bawarskiego miasteczka Selb, gdzie mieściła się jego manufaktura porcelany. Miałem też okazję spędzić jakiś czas w zamku Erkersreuth, gdzie mieszkał. Byłem pod wrażeniem jego temperamentu, pasji i przekonania o roli, jaką sztuka odgrywa w naszym codziennym życiu. Filip opowiadał mi również o innej  swej pasji, o górskich wspinaczkach. Dedykowaną mu porcelanową płytę postanowilem nazwać „Himalaje”, a kojarzy mi się ona również z jego nieustającym optymizmem i wiarą w „lepsze jutro” – tak wspomina F. Rosenthala znany francuski twórca, Gilbert Portanier.
hommage

Urodził się w 1926 roku w Cannes i całe swoje życie spędził na Francuskiej Riwierze. Studiował w Paryżu, gdzie poznał i zaprzyjażnił się z Pablo Picasso, tak samo jak on zafascynowanym ceramiką. Pierwsza ich wspólna wystawa odbyła się w Hamburgu, w póżniejszym okresie można było podziwiać ich prace we wszystkich liczących się muzeach europejskich, a sam Gilbert Portanier zdobył najwyżej cenioną  przez ceramików nagrodę w Faenzie.
portanier1

Ten utalentowany artysta zaprojektował dla Rosenthala filiżankę kolekcjonerską, która wiedzie prym w kolekcji Studio Line. Poza nietypową dla porcelany dekoracją, zaskakuje też formą: czy jest jeszcze filiżanką z klasycznym uszkiem, czy raczej tygielkiem z prostym uchwytem?
filizanka_portanier.jpg
Zamiast szukać  odpowiedzi, może warto zastanowić się nad autorską sentencją, którą Portanier umieścił  na kolekcjonerskim talerzy – ” prawdą jest to, co widzimy „.
portanier_talerz22

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s