Olivier Gagnere – wszechstronny projektant luksusu

Olivier Gagnere czerpie inspiracje do swoich projektów przede wszystkim z rękodzielnictwa francuskiego, chińskiego i japońskiego. Artysta, który w swej pracy bawi się zestawianiem różnych form i materiałów tworzy porcelanowe przedmioty zdobiące wnętrza w sposób dyskretny i nienachalny.Gagnere żyje i tworzy w Paryżu, a zamiłowanie do sztuki obudził w nim ojciec, który cały swój czas spędzał w swoim antykwariacie, otoczony niecodziennymi przedmiotami i ich historią. Biorąc pod uwagę różnorodność materiałów i technik, którymi posługuje się Gagnere, trudno o jednoznaczną definicję jego twórczości. Jest eklektycznym projektantem, ale jego ulubione materiały to szkło i porcelana.
W Murano opanował techniki tradycyjnego dmuchania szkła, a w latach 90. XX wieku – przy okazji współpracy ze słynną manufakturą Bernardaud – poznał tajniki pracy z porcelaną. To dookreśliło jego styl pod względem intelektualno-kreatywnym, natomiast największy wpływ wywarła na niego współpraca z włoskim projektantem Ettore Sottsassem i Grupą Memphis.
Pierwsze projekty – filiżanki kawowe Ithaque oraz filiżanki herbaciane Lipari – spowodowały, że został on dostrzeżony i zaproszony do współpracy przy projektowaniu Cafe Marly przy paryskim Luwrze, a całkowicie samodzielnym jego projektem jest Pierre Gagnaire w Południowej Korei.
Odniesiony sukces zaowocował kolejnymi zleceniami – powstał dzięki niemu serwis Galerie Royal dla Bernardaud, wazony i kolekcja oświetlenia dla słynnej francuskiej huty szkła Saint Louis. Jego prace można obejrzeć w muzeach sztuki współczesnej na całym świecie – w nowojorskim MoMA, paryskim Centrum Pompidou, muzeum sztuk współczesnych w San Francisco.
Dla manufaktury Bernardaud jest on jednym z najważniejszych artystów, który jest autorem nie tylko obiektów limitowanych, ale również wielu drobnych przedmiotów codziennego użytku.
Jednym z najbardziej lubianych jest ascetyczny imbryk do herbaty z białej porcelany z wiklinowym uchwytem. Posiada on szlachetny, piękny kształt, a zdobi go centralnie usytuowany znak firmowy Bernardaud.