TAC i wielkie miasta świata

KILO to jedno z najbardziej wpływowych skandynawskich biur projektowych. Powstało zaledwie kilka lat temu w Kopenhadze i z równym zaangażowaniem pracuje na zlecenie małych firm i wielkich korporacji. Projektanci skupieni w KILO o powierzonych im zadaniach mówią, że są one dla nich jak „ewolucja i alchemia”; nie licząc więc czasu i nie szczędząc energii starają się sprostać oczekiwaniom swoich klientów.
Nie specjalizując się w żadnej dziedzinie (projektują rowery i sprzęt audiowizualny, meble i oświetlenie) zachowują świeżość spojrzenia i zdolność kreatywnego myślenia, pozbawionego niebezpiecznej  rutyny. W takim sprzyjającym klimacie powstał nowy wzór legendarnego serwisu TAC zaprojektowanego przez Waltera Gropiusa. Ten zestaw do herbaty z białej i czarnej porcelany był przez lata przykładem  minimalizmu i funkcjonalności. Jego siła tkwiła przede wszystkim w oszczędnej formie, pozbawionej wszelkich zbędnych ozdobników.
Dużym wyzwaniem dla projektantów KILO było zlecenie Rosenthal, by opracować taką dekorację, która harmonizowałaby z doskonałą formą, nie stanowiąc dla niej konkurencji. I tak powstała kolekcja „BIG Cities”, w której delikatna kobaltowa linia przypominająca zapis EKG kreśli charakterystyczne fragmenty wielkomiejskiej architektury.

6

7

Na 12 kubkach rozszyfrować można 12 pejzaży, natomiast części serwisowe  to zestawy 6 talerzy płaskich z wybranymi miastami, kolejne 6 metropolii znajduje się na podtalerzach,  inne części serwisu obiadowego zdobią również naniesione cienką linią  graficzne krajobrazy Tokyo, Rio de Janeiro, Dubaju itd.
Nawiasem mówiąc, rozpoznanie architektury miast na porcelanie może być doskonałym pretekstem do rozmowy przy stole… Czy łatwo jest rozpoznać prawosławne cerkwie i ich charakterystyczne kopuły zarysowane linią EKG? Tak, ten kubek to Moskwa! Zadanie jest jednak znacznie trudniejsze niż w przypadku innej serii kubków z wizerunkami wielkich miast świata – „Cupola City Cups”!

Leave a Reply

%d bloggers like this: