Podróż w czasie – Capodimonte

Romantycy i marzyciele wzdychając mawiają o Neapolu: „… zobaczyć i umrzeć”! Ale przedtem trzeba jeszcze odwiedzić Muzeum Capodimonte! Gigantyczna bryła pałacowego budynku, ogromny park i niezwykłe zbiory to wystarczające argumenty za tym, żeby porzucić na kilka godzin pełen kontrastów Neapol i odbyć „podróż w czasie”.
budynek
Dzieli nas pięć wieków od czasów, kiedy Caravaggio w genialny sposób zastosował w malarstwie kontrast i grę światłocienia.
ob1
Nie musimy oddawać się uniesieniom religijnym i mistycznym nastrojom, a i tak ulegniemy sile wyrazu jego twórczości.
img_0701
Trudno też oderwać wzrok od dziewczyny z obrazu Vermeera… Na miłośników porcelany czekają jeszcze neapolitańskie zbiory, a wśród nich wyjątkowe obiekty z Miśni i Sevres. Capodimonte to również  marka porcelany, coraz rzadziej spotykanej, bo słynna manufaktura dawno już zakończyła produkcję.
komnata
W pałacu olśniewa nas komnata,  której ściany ozdobione są ornamentami z ręcznie formowanej i misternie malowanej porcelany. Charakterystyczny sposób dekorowania powierzchni reliefowymi scenkami pozwala natychmiast rozpoznać produkty Capodimonte.
wnetrze2
I choć współcześnie nie wszystkim podobać się będzie bogactwo formy i intensywność kolorów, to jednak budzi respekt rękodzielnicza sprawność neapolitańskich rzemieślników.
filizanka

Leave a Reply

%d bloggers like this: