Gisela Müller-Behrendt – “poetycka” filiżanka

Filiżanki kolekcjonerskie – ze względu na formę i dekorację – możemy nazywać w różny sposób. Niektóre z nich określilibyśmy mianem “architektonicznych”, inne jako “minimalistyczne” lub “barokowe”. Do filiżanki nr 27 najbardziej pasuje określenie… “poetycka”.
1
Jej autorką jest Gisela Müller-Behrendt, która dla marki Rosenthal pracuje już od 1980 roku, a w swoich projektach zawsze odwoływała się do motywów roślinnych. Najczęściej były to wielobarwne kwiaty o intensywnych kolorach, ale w skromniejszych realizacjach pojawiają się też delikatnie zarysowane liście i źdźbła trawy.
45
Kiedy Müller-Behrendt podjęła się zaprojektowania indywidualnej filiżanki kolekcjonerskiej, można było spodziewać się kolejnej kwietnej dekoracji na powierzchni porcelany.
3
Tym razem jednak cała filiżanka przypomina kwiat. Za uszko służy przyklejony do filiżanki płatek nakrapiany złotem, który przypomina egzotyczną orchideę, a spodek wygląda jak miękko falujący liść.
6
Znalazły się na nim malowane złotem trawy i trzciny, znane z innych projektów artystki. Dodatkowy efekt daje subtelna gra blasku białej  glazury filiżanki z matową bielą nieszkliwionego talerzyka o fantazyjnym kształcie.

Leave a Reply

%d bloggers like this: