Julius Vilhelm Guldbrandsen

Aspiracje Phillipa Rosenthala – założyciela malarni w Selb – wykraczały znacznie poza produkcję porcelany użytkowej. W swych dalekosiężnych planach traktował on rozwój swej manufaktury jako bliski związek produkcji fabrycznej z działalnością artystyczną.
kompozycja2
Już na początku XX wieku zdecydował się na utworzenie Działu Artystycznego, a jego pierwszym dyrektorem artystycznym mianował duńskiego malarza Juliusa Vilhelma Guldbrandsena (1896-1960).

figury4
To on właśnie był autorem szkliwnych dekoracji, które podkreślały piękno porcelanowych figur doskonałego rzeźbiarza i modelarza, Ferdinanda Liebermanna.
strus
Guldbrandsen rozpoczął swą edukację w Kopenhadze, a studia artystyczne kontynuował w Dreźnie, Norymberdze i Wiedniu, zanim w 1910 roku przeniósł się do Bawarii. Jednak charakterystyczna chłodna kolorystyka jego projektów przypomina uderzająco styl Royal Copenhagen świadcząc silnie o jego skandynawskich związkach.
rybyy
Był autorem dekoracji popularnego wówczas serwisu Donatello, który ozdobił pod szkliwem motywami “błękitnych czereśni”.
serwis
Jego projekty są łatwo rozpoznawalne i bardzo charakterystyczne, a przez 15 lat należały do najbardziej poszukiwanych produktów Kunstabteilung (Dział Artystyczny) Rosenthal. W 1924 roku podjął on współpracę z sąsiadującą manufakturą Hutschenreuther, aby następnie uruchomić własną produkcję kamionki artystycznej.

Leave a Reply

%d bloggers like this: