Kurt Wendler

Swą wyjątkową renomę zawdzięcza marka Rosenthal synowi założyciela manufaktury, który w latach 60-tych podjął rewolucyjną na owe czasy decyzję podjęcia współpracy z malarzami, rzeźbiarzami i architektami. Warto jednak wiedzieć, że podobne działania podejmował już jego ojciec, Philip Rosenthal senior, który poza produkcją klasycznej zastawy stołowej przywiązywał wielką wagę do produkcji figur z porcelany i obiektów dekoracyjnych. W kilka lat po zakończeniu I wojny światowej zwrócił uwagę na młodego artystę, który pracował jako dekorator dla znanej sieci domów towarowych Wertheim.
kurt
Kurt Wendler, pochodzący z Magdeburga weteran wojenny, przeprowadził się do Berlina z nadzieją na większe niż  w rodzinnej Turyngii możliwosci rozwoju artystycznego Przypadek zadecydował o spotkaniu z właścicielem manufaktury porcelany, który zaproponował mu współpracę. Powstały dzięki temu dwie zupełnie nowatorskie kolekcje Asra i Indra, które wzbudziły wielkie zainteresowanie na targach w Lipsku w 1919 roku.
1.jpg
Pierwsza z nich charakteryzuje się ekscentryczną i prowokacyjną tematyką dekoracji w łososiowym kolorze, podczas gdy Indra – poza tematyką – szokuje  intensywnością kolorów w zaskakujących zestawieniach.
22
Zdobienia Wendlera nanoszone są  na glazurę porcelany, a wśród nich pojawiają się  orangutan,  egzotyczne pelikany i tropikalna roślinność. Kurt Wendler jako znany berliński artysta zaangażował się w latach 30-tych w działalność polityczną. Nie krył swego negatywnego  stosunku do narodowych socjalistów, aktywnie pomagając swym przyjaciołom żydowskiego pochodzenia. Aby uniknąć aresztowania opuścił stolicę nazistowskich Niemiec, chroniąc się w Belgii i korzystając z tamtejszego ruchu oporu.
puzdrrka2
Po zakończeniu wojny, już jako uznany grafik, malarz i fotograf, powrócił do swej ojczyzny, ale postępująca choroba oczu nie pozwoliła mu funkcjonować jako projektantowi porcelany. Może dlatego rzadko pojawiające się na aukcjach prace tego wybitnego artysty osiągają takie wysokie ceny?
fili-ost

Leave a Reply

%d bloggers like this: