Kurt Wendler

Swą wyjątkową renomę zawdzięcza marka Rosenthal synowi założyciela manufaktury, który w latach 60-tych podjął rewolucyjną na owe czasy decyzję podjęcia współpracy z malarzami, rzeźbiarzami i architektami. Warto jednak wiedzieć, że podobne działania podejmował już jego ojciec, Philip Rosenthal senior, który poza produkcją klasycznej zastawy stołowej przywiązywał wielką wagę do produkcji figur z porcelany i obiektów dekoracyjnych. W kilka lat po zakończeniu I wojny światowej zwrócił uwagę na młodego artystę, który pracował jako dekorator dla znanej sieci domów towarowych Wertheim.
Kurt Wendler, pochodzący z Magdeburga weteran wojenny, przeprowadził się do Berlina z nadzieją na większe niż w rodzinnej Turyngii możliwosci rozwoju artystycznego Przypadek zadecydował o spotkaniu z właścicielem manufaktury porcelany, który zaproponował mu współpracę. Powstały dzięki temu dwie zupełnie nowatorskie kolekcje Asra i Indra, które wzbudziły wielkie zainteresowanie na targach w Lipsku w 1919 roku.
Pierwsza z nich charakteryzuje się ekscentryczną i prowokacyjną tematyką dekoracji w łososiowym kolorze, podczas gdy Indra – poza tematyką – szokuje intensywnością kolorów w zaskakujących zestawieniach.
Zdobienia Wendlera nanoszone są na glazurę porcelany, a wśród nich pojawiają się orangutan, egzotyczne pelikany i tropikalna roślinność. Kurt Wendler jako znany berliński artysta zaangażował się w latach 30-tych w działalność polityczną. Nie krył swego negatywnego stosunku do narodowych socjalistów, aktywnie pomagając swym przyjaciołom żydowskiego pochodzenia. Aby uniknąć aresztowania opuścił stolicę nazistowskich Niemiec, chroniąc się w Belgii i korzystając z tamtejszego ruchu oporu.
Po zakończeniu wojny, już jako uznany grafik, malarz i fotograf, powrócił do swej ojczyzny, ale postępująca choroba oczu nie pozwoliła mu funkcjonować jako projektantowi porcelany. Może dlatego rzadko pojawiające się na aukcjach prace tego wybitnego artysty osiągają takie wysokie ceny?