Fürstenberg czyli “Książęca Góra”

W miniony piątek, 3 marca 2017 mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystym otwarciu Muzeum Porcelany w Fürstenbergu. „Książęca Góra” – bo tak można tłumaczyć nazwę tej miejscowości jest zarazem nazwą jednej z najstarszych manufaktur europejskich.
w1
Ściślej mówiąc tylko tutaj i w Miśni produkuje się porcelanę nieprzerwanie od 300 lat. Doceniając znaczenie Fürstenberga pozyskano fundusze pozwalające na niezwykle kosztowny remont zamku w którym dawniej mieściła się manufaktura, dziś stanowi jedno z najciekawszych muzeów sztuki użytkowej.
3
Zamek w Fürstenbergu mieści się w pięknej okolicy nazywanej przez turystów „Toskanią Północy”. Dzięki uruchomieniu muzeum ta niewielka miejscowość oddalona od turystycznych szlaków zyskała dodatkowo na atrakcyjności, a kolekcjonerzy porcelany z całą pewnością podejmą trud dotarcia na „Książęcą Górę”.
f2
Manufaktura Fürstenberg była niegdyś dostawcą porcelany dla Hieronima Bonaparte, brata Napoleona dlatego zyskała rangę „cesarskiego dostawcy”.
obra
Dziś należy do najwyżej cenionych producentów porcelany projektowanej przez współczesnych artystów, których również nie zabrakło na uroczystości. Licznie przybyli zaproszeni goście z zaciekawieniem i uwagą zwiedzali interesująco zaaranżowane wnętrza starego zamku.
f99w2
f6
f7f8f9
f5
http://www.fuerstenberg-schloss.com

Leave a Reply

%d bloggers like this: