Sanssouci w poznańskim “Bazarze”

W poznańskim “Bazarze” rozpoczęły się już prace związane z kolejną wystawą porcelany Rosenthal. W minionym roku świętowaliśmy w tym samym miejscu 100-lecie powstania “Białej Marii”, ale zanim stała się ona ikoną marki Rosenthal najpopularniejszym serwisem tej manufaktury był zestaw “Sanssouci”.
serwis
Ceniono go za delikatny kremowy odcień, a jego ozdobą były złocenia na krawędziach filiżanek i talerzyków. Jego nazwa pochodzi od letniego pałacu w Poczdamie, który wybudowano na zlecenie Fryderyka II, króla Niemiec.
palac
Był on stosunkowo niewielki, a stanowić miał prywatne schronienie dla władcy, który spędzał tam czas beztrosko (po franc. sans souci) uciekając z Berlina od uciążliwych obowiązków. Charakterystyczną ozdobą pałacowych ścian, sufitów i drzwi są reliefy przypominające muszlę lub kształt ucha.
wnetrze
Nawet asymetryczna oprawa luster przypomina ten modny wówczas wzór, określany francuskim terminem – rocaille. Pojawia się on również na powierzchni porcelany inspirowanej wnętrzami pałacu. Zaskoczeniem dla zwiedzających tę rezydencję jest z pewnością spotkanie z twórczością amerykańskiego “króla pop-artu” – to właśnie Andy Warhol jest autorem portretu Fryderyk II, który ulokowano w ostatniej pałacowej sali.
friedrich_der_grosse_sm

One Comment on “Sanssouci w poznańskim “Bazarze”

Leave a Reply

%d bloggers like this: