Prezydencka porcelana z Białego Domu w warszawskim hotelu Bellotto

W Białym Domu należało używać wyłącznie przedmiotów wyprodukowanych przez rodzime firmy w Ameryce, co zostało ustalone przez Kongres w 1826 roku. Zalecenia udało się realizować w większości dziedzin, jednak w przypadku porcelany żadna manufaktura krajowa nie mogła dorównać zagranicznym przedsiębiorstwom, dlatego przez długi czas serwisy dla prezydentów sprowadzano najczęściej z Europy. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1918 roku, kiedy Lenox uzyskał zlecenie na porcelanowy serwis dla Białego Domu, wygrywając z Tiffanym.


Pierwszy prezydencki zestaw stworzony dla Woodrowa Wilsona liczył aż 1700 elementów, a doskonała jakość wykonania sprawiła, że dzięki temu Lenox odniósł ogromny sukces. Kolejne serwisy wykonano m.in. dla prezydentów Roosevelta, Trumana, Reagana oraz Clintona.

IMG_1344
12 października warszawski Hotel Bellotto na jeden dzień zamienił się w waszyngtoński Biały Dom, a to wszystko za sprawą porcelany prezydentów Stanów Zjednoczonych.  Była to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z historią odbitą na elementach „białego złota”.


Na wydarzeniu pojawili się przedstawiciele marki Lenox oraz wiodących pism wnętrzarskich. Tego dnia również świętowaliśmy 525. rocznicę odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, dzięki czemu spotkaniu towarzyszyła niezwykła atmosfera.

Leave a Reply

%d bloggers like this: