Królewskie kolory – szkarłat i złoto

Każdy kolor posiada swoje znaczenie symboliczne w kulturach całego świata. Czerwień kojarzona była z szerokim wachlarzem cech i znaczeń- oznaczała potęgę, krew, wojnę, ale także miłość i namiętność. Nie bez powodu różne odcienie tego koloru stosowali wybitni malarze, szczególnie Tycjan czy Rembrandt, dla których barwa niosła ze sobą silny przekaz emocjonalny.

Rembrandt_Harmensz._van_Rijn_004
Już od starożytności czerwieni nadawano cechy kojarzone z potęgą i władzą, dlatego jest to jeden z kolorów zarezerwowanych dla królów oraz ważnych osobistości. Podobnie jak złoto, które jest symbolem dobrobytu, doskonałości i boskości, było od wieków barwą królewską.


Nic dziwnego, że królewskie kolory pojawiały się również na wyjątkowo szlachetnym i cennym materiale, jakim jest porcelana. Niegdyś czerwony barwnik był niezwykle trudny do pozyskania, a substancje, z których był tworzony okazywały się toksyczne dla ludzkiego organizmu.


Z tego powodu ta barwa była dawniej wykorzystywana do zdobienia przedmiotów dekoracyjnych, a nie użytkowych.

Najszlachetniejsze połączenie dwóch królewskich kolorów można odnaleźć na porcelanowych filiżankach.

Połączenie czerwieni, złota i szlachetnego materiału podnosi rangę tych obiektów, nie tylko za sprawą swojej bogatej symboliki, ale również cennych elementów, którymi niewątpliwie jest złoto oraz trudny do uzyskania czerwony pigment.

Leave a Reply

%d bloggers like this: