Królewskie kolory – szkarłat i złoto

Każdy kolor posiada swoje znaczenie symboliczne w kulturach całego świata. Czerwień kojarzona była z szerokim wachlarzem cech i znaczeń- oznaczała potęgę, krew, wojnę, ale także miłość i namiętność. Nie bez powodu różne odcienie tego koloru stosowali wybitni malarze, szczególnie Tycjan czy Rembrandt, dla których barwa niosła ze sobą silny przekaz emocjonalny.

Rembrandt_Harmensz._van_Rijn_004
Już od starożytności czerwieni nadawano cechy kojarzone z potęgą i władzą, dlatego jest to jeden z kolorów zarezerwowanych dla królów oraz ważnych osobistości. Podobnie jak złoto, które jest symbolem dobrobytu, doskonałości i boskości, było od wieków barwą królewską.


Nic dziwnego, że królewskie kolory pojawiały się również na wyjątkowo szlachetnym i cennym materiale, jakim jest porcelana. Niegdyś czerwony barwnik był niezwykle trudny do pozyskania, a substancje, z których był tworzony okazywały się toksyczne dla ludzkiego organizmu.


Z tego powodu ta barwa była dawniej wykorzystywana do zdobienia przedmiotów dekoracyjnych, a nie użytkowych.

Najszlachetniejsze połączenie dwóch królewskich kolorów można odnaleźć na porcelanowych filiżankach.

Połączenie czerwieni, złota i szlachetnego materiału podnosi rangę tych obiektów, nie tylko za sprawą swojej bogatej symboliki, ale również cennych elementów, którymi niewątpliwie jest złoto oraz trudny do uzyskania czerwony pigment.

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s