Andy Warhol – Mechanical Art. / Barcelona

W roku 2017 minęło 30 lat od śmierci ikony pop-artu jaką był Andy Warhol. Z tej okazji dzięki inicjatywie fundacji „La Caixa” oraz „Museo Málaga” zorganizowano wyjątkową ekspozycję.

inside
Idealnym miejscem do prezentacji przekrojowej działalności tego urodzonego w Pittsburghu artysty okazało się „Forum Caixa”, dawna fabryka mieszcząca się na wzgórzu Montjulic w Barcelonie.
caixa_bcn
Wystawa obejmowała lata 1928 – 1987 i ukazywała pełne spektrum działań oraz artystyczny rozwój jaki Warhol przeszedł w tym okresie.

IMG_1212
Od prostych grafik reklamowych opartych na jednokolorowych szkicach z początku działalności w Nowym Yorku lat 50’ po portrety gwiazd na okładkach magazynów takich jak „Time”.


Kult celebryty, upływ czasu, erotyka czy śmierć to elementy nieodzowne w twórczości pop-art’owego mistrza. Ogrom prac zgromadzonych w jednym miejscu mógł też zwrócić uwagę na pewną powtarzalność działań i swego rodzaju celowy, „mechaniczny” charakter, który w trakcie 30-letniej pracy zbudował unikatowy styl artysty.


„Sztuka mechaniczna” zawiera najbardziej uniwersalne i emblematyczne ikony stworzone przez Warhola: “Zupa Campbell” portrety Marilyn Monroe, Jackie Kennedy czy Liz Taylor, ale również te mniej znane jak książkowe ilustracje czy eksperymentalne filmy, jak chociażby „Screen Tests”.

„Mechanical Art.” to ponad 350 prac w tym obrazy, rzeźby, rysunki, sitodruki, instalacje, ilustracje w książkach, filmy, okładki albumów, plakaty, czasopisma oraz materiały fotograficzne. Zgromadzono je dzięki współpracy Muzeum w Pittsburghu i życzliwości ponad 30 kolekcjonerów.

M. Świniarski

 

 

 

Leave a Reply

%d