Hutschenreuther – duma niemieckiej porcelany

Jeszcze niedawno w badaniach popularności niemieckich znaków towarowych marka Rosenthal była wymieniana na  3 miejscu, zaraz po Mercedesie i BMW. Aż trudno dziś uwierzyć, że producent porcelany mógł zajmować taką wysoką pozycję. Mówimy tu o latach osiemdziesiątych, być może wtedy przywiązywano większa wagę do tzw. kultury stołu.
porthut
Jednym z najwyżej cenionych wtedy producentów porcelany był Hutschenreuther, bawarska manufaktura usytuowana tak blisko Rosenthala, że z okien „tęczowego domu”, siedziby firmy, widać było wielkiego lwa – znak handlowy konkurencyjnej firmy, której nazwa pochodzi od nazwiska założyciela, noszącego dumne imiona Carolus Magnus.

fabryka
Był on z pewnością odważnym wizjonerem, bo w wieku zaledwie 20 lat założył firmę, która już niebawem stała się potentatem, wchłaniając okoliczne pomniejsze manufaktury (Jaeger, Bauscher, Tirschenreuth ) sięgając aż po śląską manufakturę w Jaworzynie, używającą wtedy znaku  Koenigszelt. Fabryka spłonęła w 1848 roku, ale syn założyciela firmy – Lorenz Hutschenreuther- odbudował ją, tworząc jedną z najbardziej respektowanych marek w świecie porcelany.
kompozycja h_r
Po 200 latach działalności stała się częścią potężnego włoskiego holdingu Sambonet, obok niemieckiego Rosenthala oraz francuskich firm Ercuis i Raynaud.

Leave a Reply

%d bloggers like this: