Kurt Severin – sztuka na porcelanie

 

Współcześnie zakłada się, że swą wyjątkową renomę zawdzięcza Rosenthal synowi założyciela bawarskiej manufaktury, który zaprosił do współpracy wybitnych współczesnych artystów, tej miary co Dali lub Warhol. Warto jednak wiedzieć, że podobne działania, choć na mniejszą skalę, podejmował już sam Philipp Rosenthal – ojciec, który równolegle do bieżącej produkcji cieszącej się wielkim powodzeniem zastawy stołowej prowadził Kunstabteilung, czyli Dział Sztuki. Powstawały w nim unikatowe obiekty, jak ręcznie malowane wazony czy porcelanowe rzeźby.

wazon

Jednym z artystów pracujących w Dziale Sztuki był znany niemiecki grafik Kurt Severin  ( 1896 – 1970 ). Dla Rosenthala projektował dekoracje, które malowane były ręcznie przez najzdolniejszych pracowników posiadających przywilej  podpisywania swych prac własnym nazwiskiem ( m. in. Roeder, Schneider, Meyer, i Schmidt ).
FIGURY
Kurt Severin realizował również inne prestiżowe zamówienia, jak zaprojektowanie i wykonanie złotego reliefu zdobiącego reprezentacyjną salę ratusza w Schwabach, zwanego w Bawarii „złotym miasteczkiem”. Do wykonania tego zlecenia zużył 14 000 płatków 24-karatowego złota, a ozdobioną freskiem salę, obok innych „złotych” atrakcji, podziwiają wszyscy turyści przybywający do Schwabch.

RATUSZ

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s