Zając jako symbol Wielkanocy

Z czym kojarzy się Wielkanoc? Zapewne wśród wymienianych symboli najczęściej pojawiającymi się będą pisanki, kurczaczki oraz zajączki. To właśnie ten ostatni jest dzisiejszym bohaterem, a jego obecność na stałe wpisała się w obchody świątecznego dnia.
1Pierwszy wielkanocny akcent pojawił się u nas już tydzień temu podczas performance’u we Wrocławiu. Nowojorski artysta Billy the Artist zostawił ślad swojej twórczości na porcelanowej figurze zająca, inspirowanego akwarelą Dürer. Jego wesoły, streetartowy styl BTA ożywił białą porcelanę i klasyczny kształt zwierzątka. O tym wieczorze na pewno jeszcze usłyszycie!
2Nie tylko zając Durera może poszczycić się nową szatą. W naszej kolekcji posiadamy dwie awangardowe figurki inspirowane twórczością światowych artystów. Platynowy zając marki Rosenthal otrzymał puszkę zupy Campbell’s Warhola, a dziś jest jednym z najbardziej pożądanych dekoracyjnych obiektów, ponieważ powstał jedynie w 499 egzemplarzach. Dokładnie tę samą formę rosyjska malarka Ekaterina More pokryła nowoczesną, bajkową dekoracją, przypominającą ilustrację bajki dla dzieci.
33Podążając za trendami marka Rosenthal zaproponowała zupełnie nowy wzór figury zajączka. Twarda porcelana w tej propozycji „zamienia się” w miękką włóczkę. Te urocze zwierzątka zdają się być misterną pracą stworzoną na szydełku, a pastelowe kolory potęgują jeszcze tę iluzję.
leniuch-lottaZabawnym podejściem do wielkanocnego zająca wykazał się także Furstenberg – co roku marka prezentuje nowy wzór, który w mgnieniu oka staje się bestsellerem. Chyba każdy z nas ma w sobie coś z Leniucha lub marzy o takiej beztrosce jaka od niego emanuje. W tym roku kolekcja powiększyła się o Lotte. Uroczy zajączek podbija nasze serca i wzbudza w nas dziecięcą radość.

Na koniec pozostaje parafraza znanego pytania – zając czy kurczak?

Maja

 

A oto mój ulubiony zając inspirowany pracą Albrechta Dürera – Ottmar Hörl.
Opracowanie: Maja Sypniewska

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: