Urok porcelanowych figur

W latach 20-tych minionego stulecia manufaktura Rosenthal słynęła z produkcji eleganckiej porcelanowej zastawy stołowej, ale znana była również z urokliwych i fascynujących figur. Filip Rosenthal, łącząc okoliczne manufaktury produkujące porcelanowe serwisy, stworzył prawdziwe imperium. Przywiązywał wielką wagę nie tylko do wysokiej jakości wyrobów, ale również do ich artystycznego poziomu.
casmman trio
W swojej fabryce stworzył specjalny Dział Sztuki zajmujący się m. in. figurami. Do współpracy pozyskał uznanych malarzy i rzeźbiarzy, dzięki czemu mogły powstawać prawdziwe obiekty artystyczne.
Hanns Peller.PNG
Udanym mariażem była współpraca austriackiego malarza, Hannsa Pellara, zwanego w Wiedniu “mistrzem elegancji” z niemieckim rzeźbiarzem, Albertem Caasmannem, któremu zawdzięczamy prezentowaną dziś figurę fauna z bachantkami.
roze
Wspomnianą elegancję, z której słynęły projekty Pellara odnajdujemy też w pojedynczych figurkach kobiecych. Jedną z nich jest “Dziewczyna z różami” – pełna finezji i delikatności, które przejawiają się nie tylko w temacie czy stroju przedstawionej postaci, ale przede wszystkim w formie.
tancerkaWyjątkowym wdziękiem wyróżniają się sugestywne miniatury przedstawiające chłopca ze ślimakiem, ważką czy konikiem polnym. Dział Sztuki funkcjonujący niegdyś przy fabryce Rosenthal stawiał na połączenie najlepszej jakości materiałów oraz wykonania z wysokim poziomem artystycznym, dzięki czemu porcelanowe figury – mimo upływu kolejnych dekad – budzą żywe zainteresowanie miłośników „białego złota”.

 

 

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: